MOODY’S OVP’Yİ BEKLEYEBİLİRDİ

Naci Ağbal-Maliye Bakanı

İlk söylenmesi gereken Moody’s bana göre bu kararını vermek için erken davrandı. Moody’s kendisi çok iyi biliyor ki şu anda Türkiye’de bir orta vadeli program hazırlığı var. Dolayısıyla böyle bir orta vadeli programı açıklanmadan, Hükümetin orta vadeli amaç, hedefleri ve programı ifade edilmesini beklemeden alelacele bir açıklama yapılmasını gerçekten çok doğru karşılamıyorum.
2013 yılında Moody’s Türkiye’ye yatırım yapılabilir derecesini verirken, 2013 için bir ekonomik konjonktürü vardı, şu anda da tersine not indirimini de yaparken bir ekonomik konjonktür var, birbirinden çok farklı.
Bugün baktığımızda, 2013 yılında biz demişiz ki, evet, ekonominin dış finansman ihtiyacına ilişkin cari işlemler açığına ilişkin olarak birtakım yapısal reformlar yapılması gerekir demişiz ve 2013’te daha henüz bazı reform adımları atmamışız. 2013 yılında kamu maliyesi veya ekonominin genel parametrelerini bugünle karşılaştırdığımız zaman, bugün geldiğimiz noktaya göre hala o dönemde mesafe kaydedilmesi gereken bir durum var. O dönemde Moody’s bu kararı verdikten sonra Hükümet olarak ardı ardına yapısal reformlar yapmışız. Bakın kalkınma planı yayınlandı, 2014’ün sonunda da 25 öncelikli dönüşüm programı açıklandı, şu anda uygulamada. Yani Moody’s zaman zaman, yani bu en son ki değerlendirmesinde de 2013’ten bu yana reformlar beklediğimiz kadar yapılmadı şeklinde bir değerlendirmede bulunuyor, bunların hiçbirisi geçerli değil.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ekim 2016 sayısında…..

Dikkat çekenler...