İSRAİL SALDIRILARINA KARŞI SİBER DÜNYADA DA DİRENİŞ VAR

HAKCVİST OLARAK DA BİLİNEN SİYASİ MOTİVASYONLU SİBER AKTİVİSTLERİ, GAZZE’NİN DİRENİŞİ İÇİN DİJİTAL DÜNYADA MÜCADELE EDİYOR. İSRAİL MERKEZLİ YÜZLERCE İNTERNET SİTESİNDE KESİNTİLER YAŞANIRKEN, KAMU KURUMLARININ SİTELERİ DE HEDEF ALINIYOR. BU EYLEMLERİN AMACI İSE KÜRESEL KAMUOYUNUN DİKKATİNİ ÇEKMEK VE GAZZE’DE YAŞANANLARI TÜM ÇIPLAKLIĞIYLA GÖZLER ÖNÜNE SEREBİLMEK.

ORHAN ORHUN ÜNAL

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, uzun yıllardır ablukada yaşayan bölge halkını daha da çaresiz bırakırken, yardım etmek isteyenler mücadeleyi dijital ortama taşıdı. Filistinli aktivistler başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından insan, İsrail’in askeri kurumlarına karşı siber saldırılarını yoğunlaştırdı. Batılı ülkelerin açıkça destek verdiği yoğun ve vicdanları sızlatan bombaları durdurmak mümkün olmasa da küresel kamuoyunun dikkatini buraya çekebilmek için mücadele başlatıldı.

ŞİRKET VE KAMU KURUMLARININ İNTERNET ALT YAPISI HEDEFTE

Kendilerini siber aktivist (hacktivist) olarak tanımlayan siyasi motivasyonlu bilgisayar korsanları Filistin’e destek veriyor. Henüz kalıcı hasar örnekleri az sayıda olsa da siber aktivistler savaşı çevrimiçi hale getirmek için dijital araçları kullanıyor. Bir grup sosyal medya kullanıcısı sosyal medya kanallarından İsrail’in acil durum uyarı uygulamasını bozdukları açıklamasını yaparken, Filistinli hackerlar, Telegram’da İsrail’in kritik altyapısını hedef aldıklarını söyledi. Batı medyasında yer alan haberlere göre, İsrail’de 100’den fazla internet sitesi, DDoS saldırısı yoluyla belli süre de olsa kesintiye uğratıldı. Benzer bir durum Rusya-Ukrayna Savaşı’nda da görülmüş ve yüzlerce Ukraynalı aktivist savaşı siber ortama taşımıştı.

İSRAİL YILLARDIR SALDIRIYOR

Peki bu durumda neler oluyor? Siber ortama taşınan çatışmalar neden önemli? Bunun ilk ve en önemli nedeni eylemlerle günlük hayatı olumsuz etkilemek. İnternet ve sosyal medya ekonomilerin temeli haline geldiği için artık burada yaşanan bir aksamanın maliyetleri ağır olabiliyor. Bunun yanında, siber güvenlik uzmanları ülkelerin resmi kurumlarının internet sitelerinin zarar görmesi ve çökertilmesinin güvenlik zafiyeti oluşturacağına dikkat çekiyor. Aslında siber saldırılar iki taraf arasında uzun yıllardır süren bir gerçek. İsrail uyguladığı ablukayı genişleterek hemen her dönemde Filistinli kurumlara yönelik siber saldırılar gerçekleştirdi. Filistin İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Filistin’de geçen mayıs ayında pek çok ticari kurum ve kuruluşa, bir saat içinde “zirveye ulaşan” siber saldırılar düzenlendiği ifade edildi. Filistin İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı İshak Sedr, bunların Filistin’in son yıllarda uğradığı “en büyük” siber saldırı olduğunu açıkladı.

Devamı Z Raporu Dergisi Kasım 2023 sayısında…

Dikkat çekenler...