59 yıllık hayal gerçek oldu

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ, GEBZE BİLİŞİM VADİSİ’NDE CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN TARAFINDAN TANITILDI. 500 KİLOMETRE MENZİLLİ ELEKTRİKLİ 5 SEGMENTTEN OLUŞACAK OTOMOBİLLERDEN C-SUV VE SEDAN MODELİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI. KAMUOYU TARAFINDAN BEĞENİLEN YERLİ OTOMOBİL BURSA’NIN GEMLİK İLÇESİNDE KURULACAK FABRİKADA YILLIK 175 BİN ADET OLARAK ÜRETİLECEK. İLK ÜRETİM 2022’NİN SONUNDA GERÇEKLEŞECEK.

ŞUAYİP ALABAY

Türkiye’nin ilk yerli otomobili macerası Devrim için adımlar 16 Haziran 1961 günü atıldı. 20 kadar mühendis Ankara’ya çağırıldı. Yerli otomobil Eskişehir’de Demiryolu Fabrikaları’nda yaklaşık 4,5 ay süren çalışmalar ile Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrim ortaya çıktı. Devrim’in yapılış sürecinde yaklaşık 48 mühendis ve 200’e yakın işçi görev aldı. Sonrası malum. Lansmanda Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in kullandığı araç 100 metre gitti ve durdu. Benzin unutulmuştu ve proje rafa kalktı.

Yerli otomobil özlemi, bundan on yıllarca sonra tekrar gündeme taşındı. Türkiye’nin ekonomisinin bağımsızlaştığı ve yerli sanayiye önem verildiği bir dönemde, 2011 yılında dönemin başbakanı Recep Tayip Erdoğan tarafından TÜSİAD Genel Kurulu’nda ‘babayiğitler’in elini taşın altına konması istendi. TÜSİAD bu çağrılara ‘Yerli otomobil nasıl yapılamaz’ başlıklı bir raporla cevap verdi. Tüm bunlardan yılmayan Erdoğan, TÜSİAD’ın bu hamlesine karşılık yerli otomobil projesini dönemin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı vasıtasıyla TÜBİTAK üzerinden gerçekleşmesini istedi. Bakanlık projede uzun yıllar gerektiğini belirterek hazır bir platform almayı önerdi. Bu yolla süreç hızlandırılarak kamuoyuna bir ürün gösterilmeye çalışıldı. TÜBİTAK’ın yaptığı çalışmalarla küçük bir jeneratöre sahip range extender motorlu bir araç ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Bunun için SAAB’a 40 milyon Euro ödendi ve platformu satın alındı. Sonunda kamuflajlı bir sedan otomobil ortaya çıktı. Fakat SAAB’ın yerli otomobil özelliklerini karşılayamadığı ve sürecin çarpıklığı sebebiyle kamuoyu hayal kırıklığına uğradı. Erdoğan’ın da projeyi beğenmemesi üzerine bu araç da 2015 yılında rafa kalktı.

SANAYİ İÇİN KRİTİK HAMLE

Yerli otomobili sadece Türkiye’nin milli duygularını tatmin etmek için istemediğini defalarca vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2016’da TOBB Genel Kurulu’nda ‘Yok mu bu işi yapacak babayiğitler?’ çıkışıyla günlerce konuşuldu. Bu çağrıya karşılık TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu anında ‘Sayın Cumhurbaşkanım siz yanımızda olduğunuz sürece biz bu işte varız’ açıklamasında bulundu. TOBB’a verilen vazifeyle konsorsiyum oluşturuldu ve BMC, Zorlu Grubu, KÖK Grubu, Turkcell ve Anadolu Grubu’nun yer aldığı ekip oluşturuldu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir törenle Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) için imzalar atıldı. Daha sonra organizatör TOBB da projeye ortak oldu. TOGG’un CEO’luk görevine, Bosch’un başarılı Türk yöneticisi Mehmet Gürcan Karakaş getirildi. 15 yıllık planlama ile kendisine verilen desteği çok iyi şekilde kullanan Karakaş, dünyanın önde gelen isimleriyle projeye hayat verdi.

Devamı Z Raporu Dergisi Ocak 2020 sayısında…

Dikkat çekenler...