KONUTTA FAİZ HAMLESİ

İmar barışı ve vergi kolaylıklarının ardından, konut faizleri psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına çekildi. Ziraat Bankası tarafından başlatılan yüzde 0.99 kredi faiz oranı ve 120 yıllık vade kampanyası, başta kamu bankaları olmak üzere özel bankalar tarafından da desteklendi. Kampanyaya markalı konut sektöründeki firmalar ise ek avantajlarla cevap verdi. GYODER, İNDER ve KONUTDER konut fiyatlarında yüzde 20 indirim uygulayacaklarını açıkladılar.

Mehmet Ali Doğan

Milli gelirin doğrudan yüzde 9’unu dolaylı olarak da yüzde 20’sini temsil eden konut sektöründe son dönemde yaşanan durgunluğun önüne geçmek için önlemler alınmaya başlandı. İmar barışı ve vergi kolaylıklarının ardından, durgunluğun önemli nedenleri arasında yer alan konut faizlerinin yüksek seyrine ilişkin eylem planı hazırlandı. Konutta yüzde 18 KDV oranı 31 Ekim’e kadar yüzde 8’e, tapu harcı oranı yüzde 4’ten yüzde 3’e indirdi. Konut kredi faiz oranları ise yüzde 1,23 civarında seyrederken Ziraat Bankası aracılığıyla başlatılan kampanyada psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına çekildi. Böylece ertelenen konut alımları yeniden gündeme gelmeye başladı.

EKONOMİK BÜYÜMEYE ETKİ DİKKATE ALINDI
İndirim kampanyasının fitilini Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı Türkiye Bankalar Birliği’nin 61. Genel Kurul toplantısındaki faiz tartışması ateşledi. Programın açılış konuşmasını yapan Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın’ın “Bankalar, faizler yükseldiği zaman çok para kazanan işletmeler değil. Bankacılık sektörü düşük faizden yanadır” sözleri dikkat çekti.Aydın’a kürsüden cevap veren Başbakan Binali Yıldırım ise “Daha çok kazanmak için faizlerin indirilmesi gerekiyor. Bu sizin için iyi değilse indirelim. Hem kar edin, hem siz kazanın hem memleket kazansın, üretici kazansın” diye konuştu. Sonrasında Ziraat Bankası’ndan konut kredi faizlerinde indirime gidildiği açıklaması geldi. Ziraat Bankası, 500 bin TL’ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde aylık faiz oranını yüzde 0,98’e çektiğini duyurdu.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Haziran 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...