2018 KURBAN BAYRAMI EKONOMİSİ FİYATA RAĞMEN BÜYÜK RAĞBET

Vatandaşlar tarafından olduğu kadar besiciler tarafından da büyük bir heyecanla beklenen Kurban Bayramı, bu yıl da ekonomiye güçlü bir dönemsel ivme kazandırdı. Döviz piyasasında yaşanan ani yükseliş fiyatlara yansımasına rağmen, vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği kurban piyasasında son dönemde dikkat çeken önemli bir değişiklik ise, organize perakendecilerin kurban satış işinde gittikçe daha çok kabul görmesi…

Esranur Eyupoğlu

İslam âleminde Allah’ın rızasını kazanmanın ve yoksullara yardım etmenin bir yolu olan kurban, kavram olarak adanmışlığı, Allah için bireyin her şeyini feda edebilecek olmasını ve şükrü ifade ediyor. Allah rızasına ermek niyetiyle teslimiyet gösteren müminler nimetlere şükür için kurban kesiyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 Yılı Hayvansal Üretim İstatistiklerine göre, Türkiye’nin hayvan varlığı bir önceki yıla nazaran yüzde 13,2 arttı. Fakat 4 günlük kurban bayramı sürecini üretim ve piyasaya canlı hayvan arzı açısından bayram dışındaki zamanlardan ayrı değerlendirmek gerekiyor. Çünkü kurban bayramı için olan hayvanlar ayrı yetiştiriliyor. Her hayvan Kurban Bayramı’nda satılmak için ayrılmıyor ve dişi hayvanlar kurbanlık yapılmıyor. Düveler ancak kısırsa kurbanlığa ayrılıyor. Gebe veya damızlık değeri taşıyan dişi hayvanların kurban bayramında kesilmesine, satılmasına ve kurban satış yerlerine girişine izin verilmiyor. Yani genelde erkek hayvanlar kurban olarak değerlendiriliyor. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, dişi hayvan satışı ve denetimler hakkında, “Bu pazarlarda dişi hayvanların satılmasına asla müsaade edilmeyecek. Kurban satışı olan yerlerde bulaşıcı hastalığı olan, salgın hastalığa bulaşmış ve menşei belli olmayan hiçbir hayvan kesinlikle satılmayacak. Kurbanlık hayvanlarla ilgili bir de rehber hazırladık. Hayvanın alımı, satımı, kesimi ve etlerin saklanması konusunda vatandaşlarımız her türlü bilgiye buradan ulaşabilirler. Bunların haricinde çok güzel bir aplikasyon uygulamamız var. Bu uygulamayla elinizdeki cep telefonunuzu, hayvanın küpesine değdiğiniz anda hayvanın şeceresi dökülmüş olacak. Bu konuda kimsenin endişesi olmasın’’ dedi.

KURBANLIK HAYVAN BULMA SIKINTISI YOK

Kurban Bayramı öncesinde hayvan yeterliliğiyle ilgili bir sıkıntının söz konusu olmadığını bildiren Tarım ve Orman Bakanı, “Bugün itibarıyla kurbana hazır büyükbaş hayvan mevcudumuz 1,2 milyondur. 3,8 milyon da küçükbaş hayvan mevcudumuz var. Bu rakamlar geçen yıl kurbanda kesilen rakamlara göre yüzde 50 fazladır” dedi.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Eylül 2018 sayısında…

 

Dikkat çekenler...