JEROME POWELL TEST AŞAMASINDA

Jerome Powell, 5 Şubat Pazartesi günü Fed’in 16. başkanı olarak dört yıllık görevine başladı. Piyasalar yeni Başkan Powell’ı test etmek isteyecektir. Powell’ın Trump etkisinde kalıp kalmadığı, Trump’ın istediği gibi doları düşük tutma çabası içinde olup olmadığı gibi noktalar, en az şahin-güvercin tonlamalarının analizi kadar önem taşıyacak.

Beste Naz Köksal

FED’in dört yılda bir yenilenen başkanlık koltuğunda, Şubat ayında devir teslim yaşandı. ABD eski başkanı Obama döneminde FED başkanlığına atanan ve FED’in ilk ve tek kadın başkanı olan, 3 Şubat’ta görev süresini doldurarak yerini, yine Obama döneminde komiteye katılan Jerome Powell’a devretti. Böylelikle Powell, 5 Şubat Pazartesi günü FED’in 16. başkanı olarak dört yıllık görevine başladı. Her iki başkanı farklı yönleriyle incelediğimizde karşımıza çok farklı ekoller çıkıyor. İki isim arasında bir karşılaştırma yaptığımızda ise öne çıkan Powell oluyor. Diğer yandan Powell’ın ekonomi kökenli olmamasına karşın Taylor ve Yellen gibi çok güçlü rakipleri elemesi ve Cumhuriyetçi yanıyla Trump tarafından tercih edilmesi, ‘Yeni başkan siyasetin etkisinde kalır mı?’ sorusunu da beraberinde getirdi. Bugüne kadar FED’in başındaki isimleri siyasi kimliklerine göre analiz etmek alışılmış bir durum değil. Fakat Rusya’nın ABD seçimlerine müdahale edip etmediği konusunda devam eden soruşturma, Trump’ı da, Trump’ ın seçtiği isimleri de tartışma konusu yapıyor.

POWELL KARARI SİYASİ Mİ?

Tercih yapılmadan önce adaylar arasında en çok öne çıkan Taylor, Powell ve Yellen isimleri hakkında yatırımcılar arasında yapılan son anketlerin birinde katılımcıların çoğu, Trump’ın FED başkan adayı olarak en başta Yellen’ı, ardından da Taylor’ı aday göstermesi gerektiğini düşünüyordu. Aynı ankette ‘Trump kimi seçer?’ diye sorulduğunda ise, en başta Powell, ardından Taylor ve son olarak Yellen cevabı veriliyordu. Hatırlayacak olursanız, Trump seçim vaatleri sırasında Yellen’ı suçlayıcı ağır ithamlarda bulunmuş, Obama’nın politikalarına faizleri düşük tutarak yardım ettiğini savunmuştu. Trump’ın Yellen’ı istemediği en başından belliydi. Yatırımcılar nezdinde yapılan ankete göre seçilmesi gereken kişi ile seçilebilecek kişi arasında büyük bir fark olmasına rağmen Powell’ın tercih edilmesi, bu kararının siyasi olduğunu apaçık ortaya koyuyor.

Devamı Derin Ekonomi Mart 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...