3 AYLIK TATİL SORGULANIYOR

Okulların üç aylık yaz tatili sona erdi. 18 milyon öğrenci ve bir milyondan fazla öğretmen için 2018-2019 eğitim-öğretim yılı başladı. Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, tarım toplumunun ihtiyaçlarına göre şekillendirilen yaz tatili uygulamasının günümüz öğrencilerine pek fayda sağlamadığını ortaya koyuyor. Okullarda uzun süreli yaz tatilleri gerçekten gerekli mi? Uzun tatil süresi kaldırılırsa yerine ne yapılabilir?

Ezgi Çay

Türkiye’de 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk ders zili çaldı. 180 iş günü ve 36 haftadan oluşan eğitim-öğretim yılına 18 milyon öğrenci ve bir milyondan fazla öğretmenle başlandı. Peki Türkiye’deki, yaz tatili süresi diğer ülkelerle karşılaştırıldığında süre açısından nasıl değerlendiriliyor? Türkiye, eğitim öğretim yılı içinde en az ve kısa süreli ders başı yapan ve dolayısıyla yaz tatili süresi en uzun olan ülkelerin başında geliyor. Ülkemizde, Ocak ayının son haftası ile Şubat ayının ilk haftası yarıyıl tatili; Haziran ayının ikinci haftasından Eylül ayının ikinci haftasına kadar yaz tatili yapılıyor. Dünya genelinde ise tatil dönemleri ve uzunluklarına ilişkin uygulamalar büyük farklılık gösteriyor. Uzun tatil döneminin yaz tatili olması bütün ülkelerde ortak iken yaz tatilinin uzunlukları ise farklı. Okulların çalışma takvimlerinde Almanya, Hollanda ve İngiltere gibi ülkeler 6 haftalık kısa bir yaz tatiline yer verirken Türkiye, Litvanya ve İtalya gibi ülkeler 13 haftalık yaz tatilinin uzunluk süresiyle dikkat çekiyor. ABD’de standart okul yılının 180 gün olmasına karşılık bu rakam Güney Kore’de 220, Almanya’da 230 ve Japonya’da 243 gün olmanın yanı sıra bu ülkelerin bazılarında çocuklar cumartesi günleri de okula gidiyor. OECD’nin 3 yılda bir düzenlediği 15 yaş düzeyindeki öğrencilerin matematik, fen bilimleri ve okuma alanlarında değerlendirildiği PISA’da gösterdiği yüksek performansla Avrupa’nın en iyi eğitim sistemleri arasında yer alan Finlandiya’da yaz tatili süresi oldukça kısa süreden oluşuyor. Avrupa’nın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olduğu bilinen ülkede, yaz tatili süresi 10-11 hafta civarında. Okullar ağustosun ikinci haftasında kapılarını açarken, yaz tatili haziranın ilk haftası başlıyor.

UZUN TATİL VICTORIA DÖNEMİNDEN KALMA

19. yüzyıl Victoria döneminden tüm dünyaya yayılan yaz tatili uygulamasının etkileri bugün de sürüyor. 19. yüzyılda Batı’da tarımla uğraşan ailelere, yaz aylarında çocuklarının yardım etmesi amacıyla uzun yaz tatili uygulaması oluşturuldu.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ekim 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...