GELECEĞİN OKULU WILLIE BROWN MI?

Dünyada gittikçe daha çok tercih edilen bir sistem olan STEM eğitimi, San Francisco’da bulunan Willie Brown Ortaokulu’nda uygulanmasıyla ses getiriyor. Sadece Amerika’nın değil tüm dünyanın gözü bu okulda. Bilim, teknoloji ve mühendislik eğitimini öğrencilerine bizzat deneyimleyerek öğretmesiyle dikkat çeken okulda, öğrenciler küçük yaştan itibaren iş yaşamına da atılıyor.

Ebru Çolak 

Küçük yaşlarımda logo oynadığımda, bunun matematiksel kodlamasını öğrenip eğitim hayatımda da devam ettirebileceğimi hiç düşünmemiştim” diyen Willie Brown Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Tyrin, kısa sürede kodlamayı öğrendiğine ve bilgisayara tamamen hakim olmaya başladığına çok seviniyor. San Francisco’da açılan ve öğrencilerine kazandırdığı bu tür becerilerle ön plana çıkan Willie Brown Ortaokulu, farklı eğitim tarzıyla tüm dünyada ses getiriyor.

Willie Brown Ortaokulu’nda amaç öğrencilere bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında başarılı olmak ve kariyerlerini sürdürmek için gerekli temel becerileri kazandırmak. Okul, öğrencilerine, sadece eğitimleri süresince değil bütün yaşamları boyunca devam edecek olan bir öğrenme sistemi olan STEM eğitimi veriyor. STEM bilim (science), teknoloji (technology), mühendislik (engineering) ve matematik (mathematics) kelimelerinin İngilizce baş harflerinden oluşan bir kısaltma. Bunlara dayanan sistem sorgulayan, üretebilen, girişimci bireyler yetiştirmeyi amaçlıyor. Öğrenciler okulda proje tabanlı bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik uygulamalarını kullanmayı öğreniyor. 2015’te açılan okul, San Francisco’da bölgenin tarihte açılan en pahalı okulu olarak da kayıtlara geçti. İnşası 54 milyon dolara mal olan okul, sunduğu farklı eğitim tarzıyla vakıflardan ve iş adamlarından destek alıyor.

Twitter kurucu ortağı Evan William ve eşi Sara’nın okula yaklaşık 400 bin dolarlık bağışta bulunduğu tahmin ediliyor. Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın da okula, teknoloji ve bilim alanındaki performansını desteklemek amacıyla tahmini 135 bin dolarlık bir bağışta bulunduğu biliniyor.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ekim 2018 sayısında…

 

Dikkat çekenler...