WASHINGTON SEMALARINDA ÜÇ ŞAHİN

Amerika’nın Afganistan’ı ve Irak’ı işgal ettiği 2002-2003 döneminde ABD Başkanı George Bush’un fikir babalığını yapan neocon akımına hizmet etmiş üç şahin bürokrat, bir süredir savaş tamtamları çalan Trump tarafından Amerikan devletinin en üst makamlarına atandı. Yakın zaman önce, Obama döneminden kalan güvenlik belgesini yenileyen ve düşman ülkelere karşı daha saldırgan bir tutum izleyeceğini açıklayan ABD’nin hedefinde hangi ülkeler var? Amerika’nın sertleşen politikasına yön verecek üç şahin ismin Türkiye ile ilgili tutumları nasıl?

Yakup Kocaman

Türkiye’yi ‘radikal İslamcı diktatörlük’ olarak niteleyen, 17-25 Aralık darbe girişimini FETÖ unsurlarıyla birlikte perde arkasından organize eden, 15 Temmuz gecesi FETÖ darbesi başarısız olduğu için üzülen eski CIA Başkanı Mike Pompeo, geçtiğimiz ay Amerika’nın Dış İşleri Bakanı yapıldı. Trump’ın, Pompeo atamasının hemen akabinde, Amerikan devletinin üst makamlarından Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) Başkanlığına ‘su işkencesi’ lakaplı Gina Haspel’i önermesi ve Ulusal Güvenlik Danışmanlığına da ‘Irak’ta kimyasal silah var’ yalanının mimarı John Bolton’u getirmesi, Amerika’da savaş kabinesinin tamamlandığı yorumlarına neden oldu.Amerika 11 Eylül 2001 saldırısından birkaç ay sonra Afganistan’ı işgal etmişti. Ertesi yıl da Irak’ı işgal etmek üzere Akdeniz’e askerlerle dolu savaş gemileri getirmişti. Amerikan askerleri önce Türkiye topraklarına ayak basacak. Türkiye üzerinden önce Kuzey Irak’a yerleşecek. Sonra da güneye inip Saddam’la savaşacaktı. Bu meş’um plan, TBMM’nin son dakikada reddiyesi sayesinde akamete uğradı. Nitekim, sonrasında, Amerikan askerlerinin Irak’a güneyden neredeyse tek kurşun dahi atmadan girmiş olması işin içinde başka niyetlerin olduğunu açık etmişti. İşte o dönem, Amerikan askerlerini topraklarımıza sokamadığı için Türkiye’ye öfkesi bir türlü dinmek bilmeyen neoconlar, şimdi yeniden sahne alıyor. Eskiden kendilerine hizmet etmiş olan Mike Pompeo, Gina Haspel, John Bolton gibi alt kademe şahin bürokratları, bugün, iktidarın en yüksek pozisyonlarına gelmeyi başardılar. Kısaca, Afganistan ve Irak’ta milyonlarca insanın katledilmesiyle sonuçlanan neocon zihniyet yeniden hortluyor.

HEDEFTE TÜRKİYE VAR

Amerika’nın hedefinde bu sefer öncelikli olarak yine Türkiye var. Bir süredir Ortadoğu’da söylem ve eylem üstünlüğünü Rusya, İran ve Türkiye’ye kaptırmış olan ABD, son bir yılda, Trump’ın, İsrail-Körfez stratejik ortaklığını yeniden canlandırmasıyla birlikte, bölgede Türkiye’ye ve İran’a karşı yeni bir cephe açmaya hazırlanıyor. Şahin kabinenin dünyadaki öncelikli hedefleri ise Kuzey Kore, Rusya ve Çin. ABD, son 5 yılda Türkiye’ye karşı FETÖ darbe girişimleriyle eş zamanlı olarak IŞİD ve PKK kartlarını kullandı ancak istediği sonucu elde edemedi. İran’da iç karışıklığa oynadı ve şimdi de geçen ayın son günlerinde Washington’da üçlü güvenlik zirvesi yaptığı Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’ı İran’a karşı ayartarak savaşa sokmaya hazırlanıyor.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Nisan 2018 sayısında…

 

 

Dikkat çekenler...