HİNDUTVA’NIN ÖNLENEMEYEN YÜKSELİŞİ

Dünyanın en büyük demokrasisi Hindistan’da geçen yıl başlayan eyalet parlamento seçimleri süreci devam ediyor. 29 devletten meydana gelen ülkede, her bir eyalet hükümeti beş yıllık görev süresini tamamladıktan sonra seçimler yapılıyor. Şu ana kadar dört eyalette seçimler tamamlandı ve ortaya çıkan tablo 2019 genel seçimleri için önemli ipuçları veriyor. İlk sonuçlar, her şeyden önce Hindu köktenciliği Hindutva’nın çıkışta olduğuna işaret ediyor. 

Kadriye N. Tunçsiper

Geçtiğimiz ay Hindistan’ın kuzeydoğu ucunda yer alan Tripura, Meghalaya, Nagaland ve Karnataka eyaletlerinde yapılan seçimlere ilişkin sonuçlar, Bharatiya Janata Partisi- Hindistan Halk Partisi (BJP)’nin durdurulamaz ve yenilmez olduğunu gösteriyor. Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin partisi, özellikle her zaman komünistlerin egemenliğinde olan Tripura eyaletinde görkemli bir zafer kazandı ve 2019’da yapılacak genel seçimler öncesinde büyük bir güç göstesi yapmış oldu. Seçim sonuçları ülkede 2014’ten bu yana Modi tarafından uygulanan kalkınma modelinin onayı anlamına da geliyor.

840 MİLYON KİŞİ BJP’NİN YÖNETİMİNDEKİ EYALETLERDE YAŞIYOR

BJP, son eyalet seçim zaferleri ile birlikte 29 eyaletten 21’ine hâkim hale geldi. Bu sayı BJP’nin iktidara geldiği yıl olan 2014’te sadece 7 idi. Bu, ülkenin kurucu partisi Kongre Partisi’nin 1993’te 15 eyalete hâkim olmasından bu yana yeni bir rekor anlamına geliyor. Modi’nin partisinin bu başarısı aslında siyasetin ve seçimlerin her daim önemli olduğu Hindistan demokrasisi açısından da önemli. Dini unsurlara da sahip Hindu milliyetçiliği olan Hindutva’nın, nüfusunun yüzde 90’ı Hıristiyan olan bölgelerde de taraftar toplaması birçok uzman için de şaşırtıcı. Ancak İbn Haldun Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Mehmet Özay’a göre kurucu Kongre Partisi’nin bağımsızlık sürecinde oynadığı rolün bir devamı olarak ülkenin ‘seküler’ bir anlayışla yönetilmesi konusundaki çabasına rağmen, ülkenin içe kapalı bir sürece konu olması ve özellikle ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilememesi geniş kitleleri zamanla bu partiden uzaklaştırdı. Bugün Hindu milliyetçiliğinin yükselmesinde sadece BJP değil, diğer bazı Hindu kökenli oluşumlarla kurulan ittifakların da payı var. Modi’nin iddialı, din temelli vatanseverliği, özellikle Hindistan’ın gençleri arasında yaygın bir çekiciliğe sahip olmakla birlikte, görev süresi aynı zamanda çoğunluktaki Hindular ile diğer tarafta Müslümanlar ve diğer azınlıklar arasındaki gerginliğin artmasına neden oluyor. Ülkede dini şiddet olayları, İçişleri Bakanlığı’na göre geçen yıl yüzde 16 arttı.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Nisan 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...