ABD EKONOMİSİNDEKİ BEKLENEN CANLANMA NEDEN GERÇEKLEŞMİYOR UYUŞUKLUĞUN 8 NEDENi

ABD ekonomisi 7 yılı bulan canlanma döneminde büyüyemiyor. İlk yarıyılda sadece yüzde 1 olan büyüme verisi hayal kırıklığı yarattı. İşte dev ekonomideki hastalıklı büyümenin 8 nedeni…

Ümit Sinan

ABD ekonomisinde büyüme beklentilerin gerisinde kalıyor. Ağustos başında açıklanan GSYİH verilerine göre ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 1.2 büyüdü. Beklenti yüzde 2.6’ydı. Birinci çeyrek büyümesi de yüzde 0.8’e revize edildi. Böylece yılın ilk çeyreğinde büyüme sadece yüzde 1 oldu. Bu oran 2012’den bu yana en düşük yarıyıl büyümesi… Ve böyle giderse 2009’dan beri beklenen canlanma bir türlü gelmeyecek.
Ekonomideki zayıflık fazlasıyla sürpriz çünkü geleneksel ekonomi teorilerini çürütüyor. Teoriye göre, eğer bir ekonomik daralma ne kadar büyükse ardından gelecek canlanmanın da o derece güçlü olması gerekir. 2009 resesyonu son yılların en kötüsüydü ve 2009 sonrası büyümenin de tersi oranda büyük olması gerekiyor.
Ancak dev ekonomi son yılların en zayıf performansını gösteriyor. 2009’dan bu yana yıllık ortalama reel büyüme yüzde 2, yatırım zayıf, ücretler sabit ve işçi üretkenliği İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yavaş oranda artıyor.
ABD ekonomisi resesyonda değil, ekonomi yavaş da olsa büyüyor ve işsizlik sağlıklı bir şekilde yüzde 4.9’a geriledi. Sorun ekonominin gelecek nesillere refah sağlayacak hızda büyüyememesi…
O zaman ne oluyor? Ekonomistlerin uzlaşmaya vardığı 8 maddede hastalıklı büyümenin analizi…

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Eylül 2016 sayısında…

Dikkat çekenler...