YILIN EN iYi REKLAMLARI

2018 yılında reklamcılar Yeşilçam’ı keşfetti. Reklam dünyasını yakından takip eden hemen herkesin kolaylıkla ‘yılın en çok dikkat çeken işleri’ arasına koyacağı iki başarılı reklamda Yeşilçam’ın popüler simalarıyla bir kez daha karşılaşma şansı elde ettik.Yıl boyunca dolaşıma sokulan muhtelif reklamlarda dikkat çeken bir diğer eğilim ise, pazarlama iletişimi faaliyetlerinin artık olmazsa olmazına dönüşen sosyal medyanın gücünün ve etkisinin açık bir göstergesi olarak, markaların gündem peşinde koşması, gündemden kendilerine pay çıkarma hevesleri oldu.

Aşkın Baysal

Bu yılki yaratıcı reklam üretimine yakından bakınca, kendini açık veya örtük bir şekilde ortaya koyan bir çağ gerçeğini de bir kez daha hatırlatmakta yarar var: Artık tek mecralı iletişim imkansız olduğu kadar anlamsız da. Bu temel gerçeğin ilginç bir yansıması olarak, artık konvansiyonel mecralarda yer alan reklamlarda bile zamanın ruhunu şekillendiren ana dinamik olan dijital enformasyon teknolojilerinin hayatımıza kattığı yeni alışkanlık, format ve uzlaşımlardan yararlanmayan marka yok neredeyse. İşte geçtiğimiz yıl farklı mecralarda boy göstermiş, içinde bulunduğu kategorinin yerleşik kurallarına meydan okuyarak fark yaratmış, yakaladığı ince içgörüyle yeni ufuklar açmış, fikir kalitesi ve yaratıcılığıyla ön plana çıkan işlerden bazıları…

1. ZİRAAT BANKASI 155 YAŞINDA
2019 en güzel işlerinden biri, yılın son günlerinde görücüye çıktı. Bu muhteşem son dakika işinin altında reklam veren olarak Ziraat Bankası’nın, ajans olarak ise Happy People Project’in imzası var. Reklamın başında önce Hababam Sınıfı’nın meşhur şen şarkısı eşliğinde herkesin işinde gücünde, hayatın olağan koşuşturmacası içinde olduğu görüntülere yer veriliyor. Bu arada üst sesten “Yaşımız 155. Biz bu filmi çok gördük” sözlerini işitiyoruz. Ardından müzik depresif bir tona geçiyor ve üst ses şöyle devam ediyor: “Hayat akıp giderken, herkes mutlu mesut yaşarken bir anda birileri çıkar.  Bir şeyler olur…” Bu son sözler sıralanırken Türk sinemasının Erol Taş, Dinçer Çekmez gibi meşhur kötü adamları peş peşe ekranda beliriyor. Neyse ki bu depresif ara çok uzun sürmüyor, yeniden o şen şarkıya dönüyoruz ve üst sesten şu umut verici sözleri işitiyoruz: “Derken içimizdeki o kahraman çıkıverir sahneye!” O andan itibaren Yeşilçam’ın iyiler geçidi başlıyor. Hulusi Kentmen, Hülya Koçyiğit, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Münir Özkul gibi büyük Yeşilçam kahramanları peş peşe ve de moral veren unutulmaz replikleriyle aramıza karışıyorlar, karamsar havayı bir anda dağıtıyorlar.

 

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ocak 2019 sayısında…

 

Dikkat çekenler...