DEVLERiN YENi VE GiZLi PLANLARI

Günümüz popüler şirketleri gerek satın almalarla gerekse yeni planlarıyla geleceğe dair yeni iş modelleri geliştiriyorlar. Microsoft’un LinkedIn’i satın alması, Apple’ın elektrik işine girmesi hiç de boşuna değil. Peki Tesla, kullanıcılarını nasıl bir sistemle tanıştırmayı düşünüyor sizce? Devlerin geleceğe dair bu ve benzeri planlarının ayrıntılarını merak ediyorsanız bu yazıyı okumaya devam ediniz lütfen.

İlter Utku

2016-Tesla-Model-X-P90D-front-three-quarter-doors-open

Günümüzdeki yıllarda iş yapma şekli ve modelleri büyük veri (big data)’ler üzerinden gerçekleşecek. Internet üzerinde 4 farklı veri grubu var. Google’ın ‘amaç’ verileri, Facebook’un ‘demografi’ verileri, Amazon’un ‘satın alma geçmişi’ verileri ve LinkedIn’in ‘B2B’ (şirketler arası) verileri, kendi mecrası içinde çok değerli.
Microsoft, dünyanın en büyük profesyonel sosyal medya sitelerinden LinkedIn’i geçtiğimiz günlerde 26,2 milyar dolara satın aldı. Anlaşmanın bu yılın sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Gerçekleşen bu satın alma işlemi Microsoft’un şimdiye kadar bir şirket için ödediği en yüksek değer. Daha önce Microsoft Skype’ı 8,5 milyar dolara, Nokia’yı da yaklaşık 7 milyar dolara satın almıştı. Gelinen aşamada bugün, iş çevreleri haklı olarak Microsoft’un neden böyle bir şey yaptığını merak ediyor? Aslında sorunun çok basit bir yanıtı var. Çünkü Microsoft, belki birilerine iddialı gelecek ama iş hayatını tümüyle tekeline almak istiyor.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Eylül 2016 sayısında…

Dikkat çekenler...