Kazanan Türkiye olacaktır!

Aylardır dillenen ancak geçtiğimiz hafta alenen kendini gösteren Amerikan Dolarının silah olarak kullanılıp Türkiye ekonomisini çökertme girişimi veya ekonomik darbe girişimi şimdilik savuşturuldu. İlk etki çok önemlidir zira hane halkı yabancı saldırılar altında olduğumuza inandıktan sonra milli birlik ile dış mihraklara karşı mücadele imkânımız nispeten artmaktadır.
Trump yönetimi altındaki ABD son dönemde tüm ülkelere tek taraflı ekonomik yaptırımlar uygulayarak sözde “haksız” ticarete son verme çabasındalar. Peki diyelim ki bu mücadele iddia edildiği gibi politik değilse, Trump ve akıl hocalarının bu tutumu ekonomik akılla bağdaşmakta mıdır?
ABD ve Türkiye’nin ortak bir sorunu var, cari açık. Her iki ülkede yılardır ciddi cari açık vermekte ve bunun neticesinde borçlanması her geçen gün artmaktadır. Trump yönetimi en iyi niyetli ifade ile “sığ” bakış açısı ile cari açığı düşürmek amacıyla ilk olarak Çin’e gümrük vergileri uygulayarak bu işe el atmıştır. Elbette Çin aynı hızla mütekabiliyet esasında yanıt vererek ABD menşeli ithal mallara gümrük vergisi koymaktan imtina etmedi. Peki, şimdi bunlar neticesinde ne olacak?

 

Devamı Derin Ekonomi Eylül 2018 sayısında…

 

Dikkat çekenler...