Jean-Claude Juncker ve 2025 Avrupa vizyonu

13 Eylül’deki Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda “Avrupa Birliği’nin Durumu” konulu konuşma yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker , komisyonun Avrupa projesinin bütünleştiricisi ve uzlaştırıcısı olarak vazgeçilmez rolünü hatırlatmaya çalıştı. Juncker’ın ortaya attığı bazı önerilerde oldukça vizyoner olması bakımından fevkalade bir konuşmaydı.
Aynı zamanda, makamını savunma ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte AB’yi dönüşüm sürecine götürecek üç kişilik yönetime dahil olma niyetini belirterek Avrupa’nın yapılanmasına vurgu yapmaya çalıştı (diğer bir ifadeyle, Merkel ve Macron’un süreci yalnız başına yönetemeyeceğini ve yönetmemesi gerektiği mesajını verdi). Juncker’in “anca beraber, kanca beraber” yaklaşımı, birliğe üye devletlerin büyük bölümünü oluşturan ve bazı büyük devletlerin çok vitesli Avrupa’dan yana tercihlerinden endişe duyan küçük ve mini devletlerden dost kazanabileceği anlamına geliyor. Ayrıca, küçük devletlere, içlerinden bazılarının Avrupa projesini aksatmaya yönelik girişimlerinin başarısız olacağını hatırlatarak, göçe ve Avrupa’nın onur ve dayanışma kıtası olarak pozisyonuna vurgu yaptı. Konuşmasının Avrupa için ‘federal vizyon’ konulu bölümünde ise Avrupa Parlamentosu’na ve Parlamento’nun Euro bölgesinin sorunlarıyla başa çıkmak amacıyla ayrı bir meclisin kurulmasından yana olan önerilerle sulandırılmamasını istediği rolüne de değindi.
Aynı şekilde, Macron’un bir AB Maliye Bakanlığı kurulması çağrısını esas itibariyle kabul ederken, bunun ayrı bir makam olmaması, ancak komisyon içinde yer alması gerektiğini (dolayısıyla Avrupa Parlamentosu’nun denetimine tabi olmasını) önerdi. Daha demokratik bir Avrupa ve gelecekteki Avrupa seçimleri için ulus ötesi listelere ihtiyaç olduğunu vurguladı.
Juncker’in Komisyon Başkanlığı ve Avrupa Konseyi Başkanlığı’nın tek bir makam olması yönündeki önerisi de çok kapsamlı ve ulusal sermayeler ile Avrupa kurumları arasında yıllardır süren çekişmeyi ortadan kaldırabilecek bir öneri olmakla birlikte, daha federal bir AB inşa edilecekse, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilciliği / Komisyon Başkan Yardımcılığı durumunda olduğu gibi, çift rollü bir yaklaşımın uygulanması gerektiğini kabul ediyor.

Devamı Derin Ekonomi Ekim 2017 sayısında …

Dikkat çekenler...