Hindistan tartışmalı tarım yasasını yürürlükten kaldırıyor

19 Kasım’da, önümüzdeki yılın başında beş eyalette yapılması planlanan hayati önemdeki meclis seçimlerinin öncesinde, Hindistan Başbakanı Narendra Modi, tartışmalı üç tarım yasasının feshedileceğini duyurdu.
Sih cemaatinin önemli bir bayramı olan Guru Nanak Jayanti ile aynı zamana denk gelen bu dönemde, Modi, yasaları yürürlükten kaldırmaya yönelik meclis sürecinin 29 Kasım’da başlayacak olan meclisin kış döneminde ele alınacağını ilan ederek, köylülere eylemlerine son verme ve evlerine dönme çağrısında bulundu.
Hükümetin yasayı iyi niyetlerle çıkarmış olduğunu söyleyen Modi, tarım yasalarının başta küçük çiftçiler olmak üzere tüm çiftçilerin refahını hedeflediğini, ancak hükümetin çiftçilerin bir bölümünü ikna edemediğini belirtti.
Çoğunluğu Pencap, Haryana ve Batı Utlar Pradeş eyaletlerinden gelen çiftçiler, Kasım 2020’den bu yana Delhi’nin pek çok sınırında kamp kurarak, üç tarım yasasının tamamen feshedilmesini ve mahsulleri için asgari destek fiyatı konusunda yasal garanti talep ediyor.
Asgari destek fiyatı, hükümetin çiftçiden belirli büyük mahsulleri tedarik ettiği minimum fiyattır. Çiftçi grupları, üç yasanın hükümet tarafından belirli ürünlerde garanti edilen asgari destek fiyatını ortadan kaldırarak kendilerini büyük şirketlerin insafına bırakacağını düşünüyor.
Söz konusu tarım yasalarının yürürlükten kaldırılmasının yanı sıra, tüccarların genellikle asgari destek fiyatının çok altında fiyatlar sunduğunu söyleyen çiftçiler, aynı zamanda garantili asgari destek fiyatları talep ediyorlar. Hükümet mahsulleri sabit asgari destek fiyatından satın alırken, tüccarlar aynı fiyattan satın almak zorunda olmadığından, çiftçiler özel oyuncular da dahil olmak üzere herkesin asgari destek fiyatının altında mahsul alımını yasaklayan bir yasa istiyor. Çiftçiler, şu anda mahsullerinin küçük bir yüzdesinin hükümet tarafından asgari destek fiyatından satın alındığını ve çoğu küçük çiftçi olmak üzere çiftçilerin büyük bir kısmının bunları özel oyunculara asgari destek fiyatının altında sattığını söylüyor.

Devamı Z Raporu Aralık 2021 sayısında…

Dikkat çekenler...