Hindistan Güney Asya’da pandemiden en çok zarar gören ekonomilerden biri oldu

IMF’nin 13 Ekim 2020’de yayınladığı Dünya Ekonomik Görünümü Raporu’na göre, Bangladeş 2020’de kişi başı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) açısından Hindistan’ı geride bırakacak gibi görünüyor. IMF, Bangladeş’te kişi başı GSYİH’nın 1,888 dolar, Hindistan’da ise 1,877 dolar olabileceğini tahmin ediyor.

Bangladeş’in dolar cinsinden kişi başı GSYİH’sının 2020’de yüzde 4 artması beklenirken, Hindistan ekonomisi koronavirüs kaynaklı kısıtlamalar yüzünden sert bir durgunlukla karşı karşıya. Rapora göre Hindistan’ın kişi başı GSYİH’sının yüzde 10,5 oranında düşerek son dört yılın en düşük seviyesine inmesi bekleniyor.

Hindistan’ın Güney Asya ülkeleri arasında en büyük ekonomik düşüşü yaşayacağı tahmin ediliyor. Bölgenin diğer üç ülkesi Afganistan, Sri Lanka ve Pakistan da bu yıl GSYİH’da bir daralma yaşayacak. Hindistan’ın ekonomik açıdan 2021’de toparlanacağı öngörülse de, bölgede Afganistan dışında 2019 GSYİH seviyesini koruyamayan tek ülke olacak. Uzmanlara göre, Bangladeş’in gelişen ihracat sektörü ve tasarruf ve yatırım oranlarındaki artış, ekonomisinin ayakta kalmasını sağladı. Aksine, Hindistan’ın ihracatı son yıllarda durgunlaşırken, tasarruf ve yatırım oranları azaldı.

Hint ekonomisi bu yıl Güney Asya’da pandemiden en çok zarar gören ekonomilerden biri oldu. Şayet IMF’nin tahminleri gerçekleşirse, Hindistan, Güney Asya’da GSYİH açısından yalnızca Pakistan ve Nepal’i geçebilir. Bu, bölgedeki diğer ülkeler olan Butan, Sri Lanka, Maldivler ve Bangladeş’in Hindistan’ı geride bırakacağı anlamına geliyor. Hindistan’ın performansı düşerken, Nepal ve Butan ekonomilerinin bu yıl nispeten büyüyeceği tahmin ediliyor.

Devamı Z Raporu Kasım 2020 sayısında …

Dikkat çekenler...