Elektrikli araca yetişmek

Elektrikli araçlar (electric vehicles-EV) mevzuunda sık sık yeni gelişmeler yaşanıyor malumunuz. Tesla’nın bu konudaki atakları dünyaya meydan okurken, son dönemde kallavi markaların çeşitli bölgelere yayılmış EV yatırım planlarını da işitmiş olmanız muhtemeldir. Görünen o ki; otomobil üreticileri elektrikli ulaşım çağını yakalamak için çalışmalarını hızlandırıyor, hızlandıracak.
Bu çerçevede ilgili istatistikler de, elektrikli hikayenin önemine işaret ediyor. 2016 yılı itibariyle dünyadaki elektrikli otomobil stoku 2 milyonu geçerken, söz konusu sene 750 bini aşan bir satış gerçekleştirildi. International Energy Agency (IEA) verilerinin sunduğu bu rakamlar, önceki yıla göre satışlarda yüzde 40 oranında bir artışa işaret ediyor. Ondan önceki birkaç yılda görülen büyümeler daha da güçlüydü ancak nispeten küçük rakamlardan sıçramak elbette daha kolay. Dolayısıyla trendin hala kararlı bir şekilde yukarı yönlü olması, kuvvetli büyümelerin sürmesi beklentisi dahilinde ciddi bir dönüşümü haber veriyor.
NORVEÇ’İN BAŞARISI
Bu kapsamda EV pazarı detaylı incelendiğinde en büyük oyuncunun Çin olduğu görülürken, onu ABD izliyor. Sektördeki gelişimin 2012-16 arasındaki resmini çeken grafikte görüldüğü üzere, Çin’in 2016’da atağa kalktığı ve ABD’nin liderliğini bir sene içinde hızla ele geçirdiği de dikkat çekiyor.
Listede 3. sırada gelmeye muvaffak olan Norveç’in baskın başarısı ise, EV iç pazar payı anlamında herkesi ezip geçiyor olması… Zira ülkede yeni kayıtlarda yüzde 29 oranındaki elektrikli otomobil hakimiyeti, diğer önde gelen pazarlardaki düşük tek hanelerle kıyaslanacak cinsten değil. Bununla birlikte, Norveç’i hariç tutarsak EV pazar payının yüzde 1’i aştığı ülke sayısının son verilere göre 5’e ulaştığını eklemekte fayda var. Hangileridir onlar derseniz: Hollanda, İsveç, Fransa, İngiltere ve Çin.

Devamı Derin Ekonomi Ekim 2017 sayısında …

Dikkat çekenler...