Delta varyantı

22 Haziran’da ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Dr. Anthony Fauci Beyaz Saray’da düzenlediği toplantı da önemli bir açıklamada bulundu. Dr. Fauci açıklamasında Kovid-19’un tamamen ortadan kalkmasının önündeki en büyük engelin delta varyantı olduğunu açıkladı.

İlk olarak şubat ayında Hindistan’da görülen delta varyantı ABD’de hızla yayılmaya başladı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’da benzeri uyarılarda bulunmasının ardından İngiltere’de varyantın kontrol altına alınması için ek önlemler alındı. Verilere göre delta varyantı şu ana kadar 78 ülkede tespit edildi. Mutasyonun, 2019’da Çin’de Wuhan’da ilk kez tespit edilen orijinal virüsten belki iki veya üç kat daha fazla bulaşıcı olduğu düşünülüyor. Delta varyantının yüzde 85’i Bangladeş, İngiltere, Hindistan, Endonezya ve Rusya’da olduğu tahmin ediliyor. Delta’nın hızla yayıldığı ülkeler arasında Amerika, Fransa, Almanya, İtalya, Meksika, Güney Afrika, İspanya ve İsveç bulunuyor.

AŞILAMANIN SALGINI YAVAŞLATMADAKIBAŞARI ORANI NET OLARAK AÇIKLANMALI

Bu verilerin elde edilmesine yönelik eleştiriler de yok değil. Verilerin laboratuvarlara yakın şehirlerde veya kasabalarda test edilenleri temsil ediyor olabileceğini savunanlar var. Yeni varyantın kırsal alanlardaki emsallerinden daha erken ve daha yüksek oranlarda yakalama olasılığı zaten daha yüksek olacağı aşikâr. Asıl endişe deltanın bulaşıcı olduğu kadar öldürücü olduğu ve enfeksiyonu kontrol altında tutmak daha önemli hale gelecektir. İngiltere Halk Sağlığı tarafından yapılan bir araştırma, Pfizer-BioNTech ve AstraZeneca aşılarının delta varyantının neden olduğu ciddi enfeksiyonlara karşı koruma sağladığını, ancak ikinci dozun özellikle etkili olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, tam olarak aşılanmış olanlar arasında bile hafif delta vakaları ortaya çıkabildiği görülmüş.

DÜNYA BÜYÜMEDE BIR YAVAŞLAMA ILE KARŞI KARŞIYA MI?

Mevcut tablonun iç açıcı olmadığı görülüyor. Ancak üzerinde düşünmek zorunda olduğumuz konu dünya ekonomisi yeni bir kapanmaya ne kadar hazır? Yeni bir kapanmanın dünya ekonomisine muhtemel etkileri neler olabilir? Baştan söylemek gerekirse dünya ekonomisi yeni bir kapanmaya hazır değil? Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülke ayrımı yapmamız gerekirse gelişmekte olan ülkeler açısından tablonun çok daha büyük zorlular getireceğini söyleyebiliriz.

Devamı Z Raporu Ağustos 2021 sayısında…

Dikkat çekenler...