Davos’ta Polycrise vurgusu ve 2023 yılı

Özetle; “Polycrise” dönemi olarak adlandırılan son dönem; 2021’den itibaren belirli fiyatların yükselmesine ve tedarik zinciri duraklamalarına neden oldu. Bu da ekonomilerimizi enflasyona hazırladı ve böylece aşırı borç ve para arzı ile ilgili mali ve parasal krizlere bağlandı (Veya tam tersi). Ancak netice yaşanan olağan dışı bir süreçtir. Bu yıl Davos’a damga vuran da bu sürecin getirdikleridir. Gelir eşitsizliğini artıran dönem yine yoksulları zenginlerden daha kötü etkiledi.

IMF: KÜRESEL BÜYÜME YÖNÜ YUKARI DOĞRU

Kristalina Georgieva, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, “Çin’in yeniden açılmasıyla birlikte bu yıl büyümenin yeniden küresel ortalamanın üzerine çıkmasını bekliyoruz” dedi.

Çin’in pandemi karantinalarının ardından yeniden açılması, enflasyonun yavaşladığına dair kanıtlar ve bazı üst düzey Avrupalı yetkililerin ekonomilerinin resesyona girmeyeceğine dair güvence veren görüşleri bu beklentileri güçlendiriyor. Uluslararası Para Fonu, Cuma günü yaptığı açıklamada, bu yıl için görünümünü yakında yükseltebileceğini bile ima etti.

Devamı Z Raporu Şubat 2023 sayısında…

Dikkat çekenler...