Cinnah portresiyle gelen şiddet

Hindistan’daki Aligarh İslam Üniversitesi (AMU) öğrenci birliği bürosunun duvarlarında asılı Pakistan’ın kurucusu Muhammed Ali Cinnah’ın portresi tartışmaların odağı oldu. Portre on yıllardır orada asılı durmasına rağmen, 2 Mayıs’ta Hindu Yuva Vahini (HYV) adlı bir grup sağcı Hindu aktivist zorla kampüse girmeye çalışarak Cinnah’a karşı sloganlar attı. Hindu Jagran Manch ve Akhil Bharatiya Vidyarthi Parishad (ABVP) gibi diğer Hindu gruplar da yanlarında, öğrencileri yaraladı. AMU’lu öğrencilerin suçluların tutuklanmasını talep etmesi üzerine sağcı aktivistlerin bazıları eyalet polisi tarafından tutuklandı. İktidardaki Bharatiya Janata Partisi’ne (BJP) mensup bazı eyalet liderlerinin baskısı altında oldukları iddia edilen grup üyeleri serbest bırakıldılar. Hindu aktivistlerin serbest bırakılması da protestolara neden oldu.
Tırmanan olaylar üzerine AMU Rektör Yardımcısı Tariq Mansoor ile İçişleri Bakanı Rajnath Singh bir araya geldi. Toplantı sonrasında Mansoor, portrenin 1938’den bu yana AMU öğrenci bürosunda asılı olduğu için üzerinde durmaya değmeyecek kadar önemsiz bir konu olduğunu ifade etti. Cinnah’ın portresinden dolayı kampüsteki şiddete yönelik adli soruşturma talebinde bulunan AMU öğrenci birliği arbedeyi çıkaran sağcı eylemcilere karşı harekete geçilmesini istedi.
AMU mezunları, sosyal medyada #WeStandWithAMU (AMU’nun yanındayız) etiketini kullanarak AMU’lu öğrencilere destek verdi. AMU öğrenci birliği lideri Mashkoor Ahmad ve birliğin diğer üyeleri Cinnah’ın portresinin üzerinde durmaya değmeyecek kadar önemsiz bir konu olduğunu ifade ederek, Cinnah’ın 1938’de AMU öğrenci birliğinin hayatboyu üyesi olması ve AMU öğrenci birliğinin, hayatboyu üyesi olan kişilerin portresini hep asageldikleri için Cinnah’ın portresinin de asılı olduğunu söylediler. Ayrıca olayı topluma mal etme girişimlerinin başarılı olamayacağını vurguladılar. 14 Mayıs’ta, AMU mezunları, üniversiteye ve öğrencilerinin saldırısına karşı başkent Delhi’de bir gösteri düzenlediler. Jamia Millia Islamia ve Jawaharlal Nehru Üniversitesi mezunlarının da katıldığı protestoda olayın özgürlüğe karşı bir saldırı olduğu ve Hindular ile Müslümanlar arasında kutuplaşmayı kışkırtma girişimi olduğu vurgulandı. AMU’lu Eski Dostlar Derneği (AMUOBA) başkanı İrshad Ahmed, olayla ilgili adli soruşturmanın yapılması ve suçluların adalet önüne getirilmesi gerektiğini söyledi. Protestocular, hukuki davalarının bazı AMU’lu öğrencilerin aleyhine işlediği halde, gerçek suçlulara karşı herhangi bir işlem yapılmamasının ironik olduğunu söyledi. AMUOBA Genel Sekreteri Mudassir Hayat, 2 Mayıs saldırısının, 1938’den beri orada asılı olan Cinnah’ın portresi ile hiçbir ilgisi olmadığını belirterek öğrenci birliğinin eski cumhurbaşkanı yardımcısı Hamid Ansari’ye hayatboyu üyelik verme törenini engelleme girişimi olduğunu söyledi.

Devamı Derin Ekonomi Haziran 2018 sayısında …

Dikkat çekenler...