Bildiğim Ukrayna

Bu yazımda bir süredir etkisi altında olduğum ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte daha çok yazma ve paylaşma gereksinimi duyduğum duygu ve düşüncelerimi kaleme alacağım.

Ukrayna; Kiev ve Odesa’da çeşitli bilimsel toplantılara ve forumlara katılmak için defalarca ziyaret etme fırsatını bulmuş biri olarak iyi bildiğim bir ülke. Birçoğuyla arkadaşlık kurduğum Ukraynalı meslektaşlarım, öğrenciler ve yetkililerle olan bu etkileşim, ilham verici ve ufuk açıcı oldu. Her yaştan ve farklı geçmişlerden gelen Ukraynalıların bağımsızlıklarına güçlü bir gurur ve iyimserlikle sahip çıkmaları beni her daim etkilemiştir. Yıllar içinde havaalanlarının daha modern, şehirlerinin daha güzel, ekonomisinin daha canlı, insanlarının daha renkli hale gelmesiyle ülkenin nasıl değiştiğine şahit oldum. Ayrıca yüksek tahsil yapmak, beceri ve deneyim elde etmek için kitlesel olarak yurt dışına çıkıp, daha sonra Ukrayna’nın gelişmesine katkıda bulunmak için ülkelerine geri dönen genç nesillerle ülkenin ne kadar dışa dönük hale geldiğine de tanık oldum.
Tutucu zihniyet siyasi ve ekonomik iktidardan kolayca vazgeçmezken, Sovyet dönemi sonrası siyasetin, ekonominin ve toplumun izlerinin güçlü olduğu ülkede ilerleme zaman zaman oldukça yavaş seyretti. Ancak yapılan seçimlerde Ukraynalılar, çoğulcu demokrasiye, halka eşit fırsat tanıyan ve Avrupa değerlerini benimseyen bir piyasa ekonomisine yönelik tercihlerini ortaya koydular. Aynı zamanda, ülkelerinin büyük, güçlü ve talepkar komşusu Rusya ile ilişkilerini de dengelemeye çalıştılar. Avrupa ile ilgili seçimlerinin ellerinden alındığını düşünen Ukraynalılar yönetici elitlerine iki kez karşı çıktılar: 2004-2005 Turuncu Devrimi ve 2014 Onur Devrimi, Ukraynalıların tercihini ve Avrupa’nın henüz bir bütün ve özgür olmadığı gerçeğini açıkça ortaya koydu. Rusya’nın Kırım’ı ilhakına ve 2014’ün başlarında Donbas’a başlattığı savaşa bakılırsa, Ukrayna’nın tercihlerinin bedelini ağır ödediği görülüyor. Donbas’taki savaş, Moskova’nın 24 Şubat 2022’den bu yana tüm Ukrayna’ya ve halkına boyun eğdirme girişimine dönüşmüş durumda.

Devamı Z Raporu Nisan 2022 sayısında…

Dikkat çekenler...