2022’de de Avrupalı markaların gözü Türkiye’de

TEKSTİL, HAZIRGİYİM, KONFEKSİYON, KUMAŞ VE AKSESUAR SEKTÖRLERİ DOĞRUDAN VE DOLAYLI OLMAK ÜZERE 2 MİLYON KİŞİYE İŞ OLANAĞI SAĞLIYOR. SEKTÖRÜN HEDEFİNDE ORTA VE UZUN VADEDE DÜNYANIN İLK ÜÇ TEKSTİL İHRACATÇISI ÜLKE OLMAK VAR. PANDEMİNİN GETİRDİĞİ OLUMSUZLUKLARA RAĞMEN EN HIZLI ŞEKİLDE KENDİNİ SALGIN ŞARTLARINA ADAPTE EDEN TEKSTİL VE HAZIRGİYİM SEKTÖRÜ, AVRUPA’NIN YAKIN YERLERDEN ÜRÜN TEDARİKİ EĞİLİMİ VE E-TİCARETTEKİ BÜYÜME POTANSİYELİYLE 2022’YE DE İDDİALI GİRİYOR.

MEHMET ALİ DOĞAN

Türkiye; tekstil, hazırgiyim, konfeksiyon, kumaş ve aksesuar sektöründe oldukça iddialı, dünyanın en büyük 5. tekstil ihracatçısı. Kuşkusuz ki, tekstil ve hazırgiyim Türkiye ihracatını sırtlayan sektörlerin de başında geliyor, ülke ekonomisi için de büyük önem taşıyor. Sektörün hedefinde orta ve uzun vadede dünyanın ilk üç tekstil ihracatçısı ülke olmak var. Bu hedef doğrultusunda yapılan önemli etkinliklerden biri olan Texhibition İstanbul Fuarı’nın tanıtım toplantısında konuşan İstanbul Tekstil ve Hammadd leri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı Ahmet Öksüz, “2021 yılını 12,7 milyar dolar değerinde ihracatla tamamlamayı öngörüyoruz. 2022 yılında ise hedefimiz 15 milyar dolar değerinde ihracatla küresel ticaretteki payımızı daha da artırmak” diye belirtti.

TÜRK EKONOMİSİ İÇİN EN ÖNEMLİ SEKTÖRLERDEN

Sektörü küresel markalarla buluşturan “Texhibition İstanbul Kumaş ve Tekstil Aksesuarları Fuarı” 16-18 Mart 2022 tarihlerinde düzenlenecek. Trendlerin belirleneceği, modaya yön veren markaların tedarik yapacağı, tasarımın, renklerin tartışılacağı uluslararası nitelikli bu fuara İTHİB ve İTO öncülük yapıyor. Sektörün Türk ekonomisi için önemini İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, “Tekstil, pandeminin getirdiği olumsuzluklara rağmen en hızlı şekilde kendini salgın şartlarına adapte eden sektörlerimizden biridir. Eminim, pandeminin etkilerinin azaldığı süreçte de dijital etkinliklerin yanı sıra fiziksel etkinliklerle gücüne güç katacaktır” sözleriyle dile getirdi.

Tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 2021’de, diğer üretici sektörler gibi iki büyük sorunla baş etmeye çalıştı. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Ramazan Kaya bu sorunları, biri hammadde ve navlun maliyetleri, diğeri ise döviz kurundaki sert dalgalanma, diye belirtti.

YÜZDE 50’LİK İHRACAT ARTIŞLARI 2022’DE DE MÜMKÜN

Pandemi ile tedarik zincirlerindeki değişim, hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün ihracatını artırdı. Avrupa’nın hazırgiyim ihtiyacını yakın coğrafyalardan karşılama arayışı, sektöre ihracat odaklı büyüme performansı kazandırdı. İHKİB’in verilerine göre, Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı, 2021’in 11 aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 19,3 oranında artarak 18,4 milyar dolar seviyesine çıktı.

Bu dönemde Almanya, İspanya, İngiltere ve İsrail gibi ülkelerin yer aldığı en fazla ihracat yapılan coğrafyalarda yüzde 50’ye varan artışlar elde edildi. Sektörün 2022 yılı ihracat hedefini İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, “2022’de yüzde 15’lik artış ile 23 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Tedarik zincirinin kırılması, lojistik ve navlun maliyetlerinin 4-5 kat artması nedeniyle özellikle Avrupalı markaların gözü Türkiye’de” sözleriyle dile getirdi.

Devamı Z Raporu Dergisi Ocak 2022 sayısında…