24 Haziran yeni Türkiye’nin yükseliş seçimi olacaktır

Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde son 100 yılın en önemli seçimine hazırlanıyor. En iyi döneminde 22 milyon km2’lik alana hükmeden Osmanlı İmparatorluğu’nu 1918’de 1. Dünya Savaşının bitiminde parçalayıp 250 bin km2’lik Orta Anadolu’ya hapseden emperyalist ülkeler, tam 100 yıl sonra yeniden dirilen ve ayağa kalkan, boyun eğmeyen yeni Türkiye’yi yıkmak için son 5 yıldır operasyon üstüne operasyon yapıyorlar. Son kozları, 24 Haziran Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Tek hedefleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı. Bu defa da aziz ve necip milletimiz, irfanıyla ferasetiyle, direniş ruhuyla, tarihi yeniden yapacak, Cumhur ittifakının liderliğinde YENİ TÜRKİYE’yi yeni Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte inşa etmiş olacaktır.
16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Anayasa değişikliği halk oylaması ile yüzde 51,4 oyla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin uygulanması, Kasım 2019 tarihinde Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği genel seçimlerinin birlikte yapılmasıyla fiilen ve hukuken başlamış olacaktı. Yeni yönetim sistemi için yapılmış Anayasa değişikliklerinin kanunlara uyumunu öngören uyum kanunları peyderpey TBMM’de kabul ediliyordu.
Diğer taraftan, ekonomide başarılı bir 2017 yılı geride bırakılırken, 2018’in ilk çeyreğinde de ekonomik veriler büyüme, ihracat ve istihdam artışının devam ettiğini göstermektedir. Ancak 2019 yılı seçim periyodu yaklaşırken, yabancı finans kuruluşları ve kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirimleri ve raporları üzerinden Türk Lirası’nın değerini düşürme ve faiz oranlarını yükselttirme şeklindeki spekülasyon baskıları son zamanlarda hızlandı. Ayrıca FETÖ ile mücadele, bölücü terörle ve DEAŞ’la mücadele, Suriye’nin kuzeyinde ABD’nin öncülüğünde bölücü ve terörle ilişkili bir etnik devlet kurma çabalarına karşı Türkiye’nin başarılı Fırat Kalkanı ve Zeytindalı Operasyonları icra etmiş olması, ABD, Fransa bazı bölge ülkeleri ile çok ciddi sıkıntıların da yaşanmasına sebep oluyor.
“Seçim yaklaşıyor” belirsizliği üzerine bürokraside işlerin yavaşladığı da bir gerçektir.
Hepsinin üzerine ayrıca, 2019’daki seçimlere kadar Türkiye üzerine batılı ülkeler ile istihbarat örgütleri ve lobilerin içerideki bir kısım muhalefet odakları ile birlikte karanlık operasyonlar ve ittifak hazırlığında olmaları endişeleri de giderek artmaktaydı. Hedefleri, Türkiye’nin yükselişini, milli ve bağımsız politikalar izlemesinin önünü kesmek, Türkiye ve Ortadoğu’daki komşularının toprakları üzerindeki bölme-parçalama emellerine ulaşmak, Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı temelinde bir muhalefet ittifakı oluşturup, onu ve hükümetini düşürmekti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2018 Ekim-Kasım aylarında yani vaktinden 1 yıl önce bir erken seçim düşüncesi içinde olabileceği beklenebilirdi. Tam bu sırada MHP lideri Devlet Bahçeli, tüm bu sıkıntıları özetleyerek, Cumhurbaşkanı ile Milletvekilliği seçimini 26 Ağustos 2018 tarihinde yapma önerisini 17 Nisan’da TBMM Parti Grup konusunda ortaya attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kurmayları da MHP’nin bu önerisini 9 hafta erkene alarak 24 Haziran 2018 olarak önerip, Sayın Bahçeli ile anlaştılar.

Devamı Derin Ekonomi Mayıs 2018 sayısında

Dikkat çekenler...