2019’un Z raporu

Derginin adı Z Raporu ya… Yani günün sonunda alınan kasa raporu. Biz de bu sayıda 2019’un Z Raporu’nu alalım dedik.

Sayın Cumhurbaşkanı 21 Aralık günü İstanbul’da Hizmet İhracatçıları Birliği’nin ilk kez düzenlediği ödül töreninde yaptığı konuşmada 2019’un özetine son derece uygun bir ifade kullandı. Dedi ki:
“Demokrasimize, ekonomimize, güvenliğimize, huzurumuza, birliğimize, beraberliğimize kasteden saldırıların biri bitmeden diğeri başlıyor. Eşine benzerine rastlanmayan haksızlıklarla, adaletsizliklerle, tehditlerle, tuzaklarla, oyunlarla karşı karşıyayız.’’
Son bir yılı hatırlayın… Dolar üzerinden Türkiye’ye çekilen üç operasyon… Biri de tam yerel seçim öncesi…
Tüm melanet odaklarında rağmen, Türkiye’nin Z Raporu hiç de o kadar karamsar değil.
Ekonomik Güven Endeksi, Kasım ayında yüzde 1,7 oranında artarak yüzde 91,3 olmuş. Son 2 aylık artışın yüzde 6,2’yi geçtiği belirtiliyor. Kasım ayında kurulan şirket sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 10,2 oranında artış kaydetmiş. Konut satışları Kasım’da yüzde 54,4 ve otomobil satışları da yüzde 3,5 yükselmiş.
İhracatımız, genel ticaret sistemine göre 180 milyar doları bulurken, turist sayısında 50 milyonun üzerine çıkılması sürpriz olmayacak.
2000’lerin başında 14 milyar dolarlar seviyesinde seyreden hizmet ihracatı Ekim ayı itibarıyla yıllık 53 milyar dolara kadar çıkmış. Ekim ayı itibarıyla cari fazla rakamı 4,3 milyar dolar olmuş.
Üçüncü çeyrekteki yüzde 0,9’luk pozitif büyümeyle ülkenin yeniden büyüme dönemine girdiğini tespit edenlerin sayısı az değil. Kapasite kullanım oranı Kasım’da bir önceki aya göre artmaya devam ederek, son 15 ayın zirvesi olan yüzde 77,2’ye yükselmiş.
Sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8, perakende satış hacmi de yüzde 5,9 artmış. Hükümet, Ekim ayında 10,4 milyar liralık yeni yatırım için 637 proje teşvik belgesi düzenleyerek yılın en yüksek sayısına ulaşmış.

Devamı Z Raporu Ocak 2020 sayısında …

Dikkat çekenler...