UZAYA GiDECEK iLK TÜRK

UZAYkayikciİTÜ Uzay Mühendisliği öğrencisi Halil Kayıkcı’nın çocukluk hayalinin gerçeğe dönmesine ramak kaldı. “Uzaya gidecek ilk Türk genci” olmak için gün sayan Kayıkcı, “Hayalimi çocuk denecek yaşta
gerçekleştirebiliyorsam, başka bir çocuğun da benden çok daha büyük hayaller gerçekleştirebileceğini gösteriyorum” diyor.

Mehmet Ali Doğan 

Uzay hayali kurmayan bir çocuk düşünebilir misiniz? Her insan uzayı merak eder, uzaya gitmeyi düşünür. 1993 doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uzay Mühendisliği öğrencisi Halil Kayıkcı da daha okula gitmeden, uzayın gizemini merak edenlerden. Ancak onda bu tutku o kadar büyük ki, tutkusu mesleği olacak, hatta 2017’de “uzaya gidecek ilk Türk genci” olma şansı da onun olacak. İstanbul Dolapdere’de cansız manken yapıp satan bir esnaf baba ile ev kadını annenin; iki çocuğundan biri olan Halil Kayıkcı, 60 ülkeden 2 milyon kişinin başvurduğu bir kampanyaya katıldı. Zorlu elemelerden geçip, uzaya çıkan ilk insanlardan ABD’li Buzz Aldrin öncülüğünde düzenlenen AXE Apollo Uzay Kampı’na kabul edildi.

HAVADA SÜZÜLEN SUYU İÇMEK HARİKA BİR ANDI

Florida’da fırlatma rampalarının olduğu NASA Kennedy Uzay Üssü’nde düzenlenen eğitimlere katılan Halil Kayıkcı’nın heyecanı gün geçtikçe büyüyor: “Orada dört gün boyunca astronot eğitimi aldık, yer çekimsiz ortamda kaldık, uçak kullandık. Takım çalışmaları, fiziksel aktiviteler inanılmaz derece eğlenceli, öğretici şeylerdi. Yer çekimsiz ortamda eğiticilerden biri pet şişeyi bir sıktı, su havada top şeklinde süzüldü süzüldü tam önüme geldi. Ben içtim suyu. Havada süzülen suyu içmek harika bir andı. Türkiye’den üç kişi 107 finalist arasındaydık. Elemelerden sonra uzaya gidecek 23 kişiden biri oldum.” Amerika’ya gittiğinde konsolosluk yetkililerinin destek mesajını; Türkiye’ye döndüğünde ise ilkokullardan gelen “bize uzayı anlat” davetlerini; Türkiye’nin uzay yolculuğu açısından çok önemsiyor Halil Kayıkcı. Bununla beraber Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği’nin uzay seyahatine gitmeden önce Uydu Komuta Merkezi’ni ziyaret etmesini istemesini,
devletin ve ordunun “uzayı önemsemesi” olarak yorumluyor. Orayı sınavları bittiğinde, haziran ayı içinde ziyaret edecek.

Devamı Derin Ekonomi Haziran 2016 sayısında…

Dikkat çekenler...