SAVUNMA SANAYiSiZ BÜYÜK EKONOMi OLMAZ

Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi AŞ, 1985’te İTÜ’den mezun Elektrik Yüksek Mühendisi İsmail Katmerci tarafından kuruldu. Katmerci, tüccardı. Yıllarca sac alıp sattı, para kazanırken gelişen otomotiv sektörüyle haşır nesir oldu. Boşluğu gördü, itfaiye, çöp kamyonu üretimi için “neden olmasın” dedi. Yeni yol üretimin gücüne inanmaktı. Küçük küçük atılan adımlar, tüccar mantığıyla “sağlamcılık” Katmerci’yi “yerel güzeldir” hikayesine dönüştürdü. Bir aile şirketi Katmerci. İkinci nesil var şirkette. Esnek ve yerel, çabuk karar veriliyor. Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nden çıkan bir KOBİ özünde. Büyük oğul Mehmet Katmerci, alaylı, satış ve pazarlamadan sorumlu icra kurulu başkanı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Mezunu Furkan Katmerci ise paranın patronu, finans işine bakıyor. Baba vekil olduğunda 29 yaşındaki Mehmet ile 21 yaşındaki Furkan iş koltuğuna oturmuş. Çekirdekten yetişme olmanın avantajı ile açılım yapmışlar. 2010’dan bu yana Türk savunma sanayinin yerli şirketi olarak savunma ve güvenlikte, “biz de büyük pazarda aktörüz” diyor. Furkan Katmerci ile oturduk, TOMA’dan, itfaiye aracına, zırhlı araçtan para politikasına kadar geniş bir yelpazede sohbet ettik.

Meliha Okur

fu

Şirketinizle aynı yaştasınız. Genç yaşta şirket yönetmek nasıl bir duygu?

Dediğiniz gibi benimle yaşıt. 1985 yılında kuruldu. Güvenilmek, başarmak güzel…

Araç üstü ekipman nedir?
Kabaca kamyon ve kamyonetleri boş halde alıyoruz. Müşteri ya da kurumun isteğine göre kaynak yapıyor, boyuyor, son kullanıcıya teslim ediyoruz.

Araçları sayalım mı?
Tankerse tanker, itfaiye ise itfaiye, çöp kamyonuysa çöp kamyonu şeklinde üretimini yapıyoruz. Sonrasında satış desteği de veriyoruz. Şehirlerde çöp ekipmanının, itfaiyenin olmadığını düşünsenize…

Birden çöp dağlarının oluştuğu Beyrut geldi aklıma…
Hayatın her alanında olan ve olması gereken çok önemli ekipmanlar bunlar… Dünyada yaşam varsa bu ekipmanlar daima olacak…

İşin ihracat ayağı yok mu?
Olmaz olur mu? İşin ihracat tarafına da bakıyoruz. Futbol takımındaki ilk 11 gibi düşünün, kaleci, orta saha, hücum oyuncusu lazım. Biz bu mantıkla yaklaştığımız için bütün ürün gamına hitap etmek istedik.
Bir saniye, her şeyi üretiyor musunuz?
Hepsini üretiyoruz demek, biraz avam kalabilir. 31 yıldır tüm ekipmanları ihale temelli üretiyoruz, ürete ürete bu kabiliyeti kazandık.
Yıllık üretim kapasiteniz nedir?
Yılda ortalama 1300’e yakın araç üstü ekipman üretiyoruz. İnsanlar bir kamyon görür, arkasında ne olduğunu bilmez. Hiçbir otomotiv firması arkasında ekipmanı kimin yaptığını bilmez, Biz o araca ruhunu veriyoruz.
Çöp kamyonuna, itfaiye aracına ruhunu vermek, açar mısınız?
Bir kere yaptığımız işe “önemli bir sektör” diye baktık hep… 1985’ten bugüne 30 farklı ürün üretir hale geldik. 1998’de bir teknoloji ülkesi olan Japonya’ya çöp ekipmanı ihraç ederek, kapıyı açtık, az mı?

Japonlar sizi niye seçti?
En rekabetçi fiyatı verdiğimiz için… Dünyanın her yerinde yerliyi koruma gibi bir sınırlandırma yoksa her ihale sonucunda fiyat konuşur.

Komşu ülkelerle ilgilenmediniz mi?

1998’de Irak’ta ile bir atılım yaptık. 2000’de de Erbil’e yöneldik. O gün bugün ilişkilerimiz sürüyor.

 

Devamı Derin Ekonomi Aralık 2016 sayısında …

 

Dikkat çekenler...