KIBRIS’IN iFLAH OLMAZ SERi GiRiŞiMCiSi

Sıdıka Atalay iflah olmaz bir girişimci. Servetle, parayla pek ilgilenmiyor. Derdi proje. Yeter ki proje olsun, peşinde koşuyor, yaratıyor, finansman modelini oluşturuyor, sonra da yarattığı değeri fiyatlayıp bir başka yatırımcıya devrediyor. Klasik bir “seri girişimci.” Tıpkı Tesla’nın mucidi Elon Musk, Facebook’un melek yatırımcılarından Sean Parker gibi.

Meliha Okur


sidikaatalay 3

Kıbrıslı çiftçi bir ailenin çocuğu Sıdıka Atalay. Toprak insanı ama daha çocukluğunda geleceğini “Kıbrıs, Türkiye ve İngiltere” üçgenine oturtmuş. İlkokul sonrası İzmir Kız Lisesi’ne, arkasından İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’ne girmiş. Evlenip okulu bırakınca eşiyle birlikte Anadolu yolculuğu başlamış.
Atalay bu, boş durur mu? Amasya Öğretmen Okulu’nu bitirip soluğu Londra’da Uluslararası Pazarlama okumakla almış. Sonrası malum, Türkiye’ye dönüş, 1970’lerin ortasında İstanbul’a geliş… Kozmetik derken “Foks Moda” ile başlayan iş yolculuğu sürüyor.
Belki adalı olmanın etkisi, belki bakış açısı farklılığı, herkes batıya koşarken o doğuya koşmuş. Kazanmış. Kıbrıs’ın gönüllü özel sektör elçisi. Kıbrıs’ta yatırım yapıyor, yabancı yatırımcı çekmek için model oluşturuyor. Türkiye’den adaya giden barış suyunda da, Güney ile müzakere sürecinde de harcı var. Asil Nadir’in bir dönem iş ortağı. Atalay ile Nadir’in hapisten çıkmasından iki gün önce Kıbrıs’ı ve Nadir’i konuştuk.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Mayıs sayısında…

Dikkat çekenler...