İKMİB BAŞKANI ADİL PELİSTER: Kimya ihracatı vites yükseltti

PANDEMİ DÖNEMİNİN EN STRATEJİK SEKTÖRÜ HALİNE GELEN KİMYA SEKTÖRÜ, İHRACATTA VİTES YÜKSELTTİ. PANDEMİDE DEZENFEKTAN VE KOLONYA GİBİ HİJYEN ÜRÜNLERİNDE REKORLARA İMZA ATAN SEKTÖRÜN İHRACATI PANDEMİ ÖNCESİ DÖNEMİN DE ÜSTÜNE ÇIKTI. İSTANBUL KİMYEVİ MADDE VE MAMULLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ (İKMİB) BAŞKANI ADİL PELİSTER, SEKTÖRÜN İHRACATININ YIL SONUNDA 23 MİLYAR DOLARI BULMASINI BEKLEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

FATMA NUR DİNÇ

Salgınla mücadelede hijyen ürünleri en stratejik ürünler haline geldi. Türkiye bu dönemde üretimini aksatmadan sürdürerek, küresel ihracatta fırsat yakaladı. Kimya sektörünün ihracatı 2020’de daralma gösterse de kolonya ve dezenfektan gibi ürünlerde Türkiye’nin ihracatı rekor kırdı. (İKMİB) İstanbul Kimyevi Madde ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Adil Pelister sektörün ihracatının pandemi öncesi dönemin üstüne çıktığını söyledi. Yıl sonunda sektörün ihracatının 23 milyar doları bulacağını belirtiyor.

Pandemiyi ihracat atağıyla fırsata çeviren kimya sektörünün pandemi döneminde yakaladığı fırsat kalıcı hale gelir mi?

Kimya sektörümüz 16 alt sektörüyle birlikte otomotivden savunmaya, sağlıktan tarıma, tekstilden boyaya diğer sektörlere hammadde veya ara mamul vererek ekonomide stratejik bir görev üstleniyor. İlaçlar, tıbbi cihazlar, medikal ürünlerin yanı sıra dezenfektan, kolonya, ıslak mendil, sabun vb. temizlik ve hijyen ürünleri pandemide en çok ihtiyaç duyulan ürünler oldu. Bu bakımdan stratejik öneme sahip sektörümüzün değeri pandemi ile birlikte daha çok anlaşıldı.

Virüslerin aşılarla beraber etkisini azaltması beklense de yeni versiyonları da maalesef hayatımızı etkilemeye devam ediyor. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte pandeminin ilk dönemi gibi olmasa da bu ürünlere yönelik taleplerin devam edeceğini öngörüyoruz. Bununla birlikte diğer alt sektörlerimizde de pandemi öncesi dönemin ihracat seviyelerini aşmış bulunuyoruz.

“KOVİD-19 İÇİN AĞIRLIKLI YERLİ İLAÇ KULLANILDI”

Kovid-19 tedavisinde verilen ilaçların ne kadarlık bir kısmı yerli ilaçlarla karşılandı?

Kovid-19 tedavisinde ağır hastalarda kullanılan bazı ithal ilaçlar dışında, tedavide kullanılan klorokin tabletler, sonrasında favipiravir tabletler ve parasetamol tabletler yerli üretim ilaçlarıdır. Dolayısıyla ağırlıklı olarak yerli üretim ilaçlar ile ihtiyacımız karşılandı. Bu tabletlerin içinde belirttiğimiz parasetamolun ayrıca hammaddesi de yerli üretim. Ancak diğer tabletlerin hammaddeleri maalesef ithaldir.

Kimya sektörü, yılbaşında 20,6 milyar dolarlık ihracat hedefiyle yola çıkmıştı. Eylül ayında 2 milyar 294 milyon dolarlık ihracat rakamıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40.79’luk bir artış gerçekleştirdi. İlk 9 aylık ihracat 18 milyar 218 milyon dolara yükseldi. Bu artış sonrası yılsonu hedef aşılır mı nasıl bir beklentiniz var?

Pandemi sebebiyle 2020 yılında ihracatımızda yüzde 11 civarlarında bir azalış olmuştu. Ancak bu yıl için bu açığı kapatmayı ve tekrar artışa geçmeyi hedeflemiştik. Yılın başında 20,6 milyar dolar ihracat hedefi belirlemiştik. Kimya ihracatçılarımızın özverili çalışmaları neticesinde sektörümüz aylık bazda rekorlar kırdı.

Mayıs ve Haziran aylarında ihracatta lider sektör olduk. Haziran ayında gerçekleştirdiğimiz 2,37 milyar dolarlık ihracat bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz en yüksek ihracat rakamı oldu. Dolayısıyla yılı hedefimizin çok üstünde 23 milyar dolar seviyelerinde tamamlayacağımızı öngörüyoruz.

Devamı Z Raporu Dergisi Kasım 2021 sayısında…

Dikkat çekenler...