Dünya’nın gözü kulağı Antalya’da

Meliha Okur / Özlem Has

Küresel büyük organizasyonlara yabancı değiliz artık… 1990’ların ortasındaki HABITAT’ı unutmak mümkün mü? Bir ilkti. Üzerinden 20 yıl geçti. O günden bu yana gerek İstanbul gerek Ankara, pek çok organizasyona ev sahipliği yaptı, yapıyor. Hiçbir sorun da yaşamıyoruz. İşte yeni yapılan NATO Zirvesi; büyük bir organizasyondu. Türkiye çok alkış aldı, takdir topladı. Yabancı konuklardan tam not geldi bize. Abartmıyoruz, bırakın büyük metropolleri artık Anadolu şehirleri bile küresel organizasyonlara imza atıyor. Anadolu şehirleri rağbet görüyor. Şimdi sıra Antalya’da. Dünyanın gözü, kulağı 15-16 Kasım’da Antalya’da yapılacak G20 Zirvesi’ne çevrildi. Antalya yüksek yatak kapasitesi, kaliteli insan kaynağı ile fark yaratmak istiyor. Dünyada dolaşan her 100 doların 85 dolarına sahip olan G20 ülkelerinden gelecek liderler ve heyetler için gece gündüz çalışıyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri ve özel sektör zirvenin farkında. Dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisinin devlet başkanlarını, maliye bakanlarını, merkez bankası başkanlarını ve küresel şirketleri kucaklamaya hazır.
Hiç kolay değil Antalya, pek çok organizasyona ev sahipliği yaptı. Ama bu defa farklı. Gerçekten G20 siyasi ve ekonomik olarak çok büyük bir organizasyon. Bu organizasyondan hiç kimse hiçbir kurum ekonomik bir beklenti içinde değil. G20’nin en büyük özelliği, Türkiye’nin marka algılamasını değiştirecek önemli bir organizasyon olması. Çünkü Türkiye bir Ortadoğu ülkesi değil, Türkiye bir Asya ülkesi değil. Türkiye demokrasisi, siyaset kurumu ve bürokrasisi ile kendine özgü bir ülke. Aslında Türkiye, Antalya’da bunu, farklılığını anlatacak herkese. Antalya bu sınavı nasıl verecek? Antalya halkı ne bekliyor? Sokaktaki insanlarla konuştuk, organizasyonla birebir ilgilenen kurum ve kuruluşlarla konuştuk. Sokaktaki ses G20’yi bilmiyor. Antalyalının organizasyonla pek ilgisi yok. İşin ne denli önemli olduğunun farkında değiller. Acaba bunun sebebi G20’nin öneminin yeterince aktarılmaması mı? Yoksa özellikle böyle bir iletişim stratejisinin izlenmesi mi?
“Antalya G20 tarihinde iz bırakacak” Organizasyonun bütün altyapısını Dışişleri Bakanlığı yürütüyor. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ayşe Sinirlioğlu, G20 Sherpa’sı. Altında çalışan bir “görev gücü” var. Organizasyonun her şeyini denetleyen bu görev gücü ekibi, geçen ayın ortasında Belek’te Zirve Otel’e yerleşti. İğneden ipliğe her şey denetimden geçiyor. İçilecek sudan, yiyecek ekmeğe, yapılacak ütüden golf oynanacak sahaya kadar her ürün, her yer, her oda, her birimde denetim sürüyor. Tabii İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Antalya Emniyeti de son bir yıldır sürekli olağanüstü dikkatli bir çalışma sürdürüyor. G20’ye 11 bin kişi bekleniyor. Fakat geri sayım başladıkça gelen sayısı ile ilgili bilgiler farklılaşıyor. Çelişkili açıklamalar yapılıyor. O yüzden herkes çok dikkatli. Son veriyi Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması bekleniyor. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) ve Belek Turizm Yatırımcıları Ortak Girişimciler Birliği
(BETÜYAB), üç-dört bin kişinin geleceğini tahmin ediyor. Antalya’da hava güzel. Ama yağmur mevsimi Kasım… Ya birden yağmur yağar ve ortalığı sel götürürse! 2 bin 400 oteli var Antalya’nın. Bu yatak kapasitesi ile Avrupa’nın, Paris’i veya Barcelona’yı bile geçerek ilk sıraya oturacak şehir olan Antalya, G20 Zirvesi sırasında sele teslim olur mu? Tabi ki havanın ne yapacağı belli olmaz…
Fakat altyapı çalışmalarının bu denli dikkatli sürdürüldüğü bir yerde endişeye yer yok gibi görünüyor. Bütün yetkililer meteorolojinin raporlarını alıyor. Kasım ayı yağmurlu, bu nedenle uzmanlar özellikle son bir hafta kala hava durumunu yakından izleyecek. Antalya Valisi Muammer Türker, Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ve bu işi Antalya’ya taşımak için mücadele veren eski Dışişleri Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu da geriden liderlik yaparak işin en iyi biçimde olması için uğraşıyor. Biz de G20’yi Antalya’ya taşıyan önemli isimlerden biri olan Çavuşoğlu’nu ağırladık. Dedi ki; “Turizm alanında kendini kanıtlamış olan Antalya’nın, dünyanın en önemli zirvelerinden biri olan G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yaparak, bu alanda elde etmiş olduğu olumlu imaj ve tecrübesini de ispatlayacağına yürekten inanıyorum. Antalya bu imkana ve potansiyele fazlasıyla sahip. İnşallah iki gün boyunca Antalya G20 tarihinde iz bırakacak çok başarılı bir zirveye ev sahipliği yapacak.”

Yazının devamını Derin Ekonominin 6. ‘ncı sayısında okuyabilirsiniz…

Dikkat çekenler...