CUMHURBAŞKANLIĞI YATIRIM OFİSİ BAŞKANI AHMET BURAK DAĞLIOĞLU “YENİ YÜZYILIN YATIRIM ÜLKESİ: TÜRKİYE”

ASYA, AVRUPA, AFRİKA’NIN KESİŞİM NOKTASINDA KONUMLANMIŞ KÜRESEL PAZARLARA HIZLI ERİŞİM SAĞLAYAN COĞRAFİ ÖZELLİĞİYLE, YATIRIMCI DOSTU İŞ ORTAMI VE GENİŞ YETENEK HAVUZU İLE RAKİPLERİNDEN FARKLILAŞAN TÜRKİYE, YENİ YÜZYILDA DA YATIRIMCILARIN ODAĞINDA OLMAYA DEVAM EDİYOR. KÜRESEL ULUSLARARASI DOĞRUDAN YATIRIMLARDA ÖN PLANA ÇIKAN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK, DİJITAL DÖNÜŞÜM VE KÜRESEL TEDARİK ZİNCİRLERİNİN YENİDEN ŞEKİLLENMESİ GİBİ EĞİLİMLERDE BÜYÜK BİR FIRSAT YAKALAYAN TÜRKİYE, 2023 YILININ İLK 10 AYINDA 7,8 MİLYAR DOLARLIK ULUSLARARASI DOĞRUDAN YATIRIM ÇEKTİ. BU DÖNEMDE EN ÇOK YATIRIM 1,3 MİLYAR DOLAR İLE İMALAT SEKTÖRÜNDE GERÇEKLEŞİRKEN, 955 MİLYON DOLAR İLE EN ÇOK YATIRIM YAPAN ÜLKE İSE HOLLANDA OLDU.

GİZEM TÜMBAY KOÇAK

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında dünyanın 16 farklı şehrinde düzenlendiği Türkiye Yüzyılı yatırım resepsiyonları ile Türkiye’nin yatırım potansiyelini küresel ölçekte tanıtmaya devam etti. Tüm dünyada daralma gösteren uluslararası doğrudan yatırımlarda direnç göstererek 2023’ün ilk 10 ayında 7,8 milyar dolar yatırım çeken Yatırım Ofisi, özellikle orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerdeki faaliyet alanını artırarak Türkiye’nin küresel tedarik zincirlerindeki konumunu daha da güçlendirdi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, yatırım yüzyılı olarak değerlendirdikleri 2024 hedeflerini Z Raporu’na anlattı.

Türkiye son dönemdeki faaliyetlerine odağına yatırımları alarak hız kesmeden devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak bu yatırım faaliyetlerindeki konumunuzdan bahseder misiniz?

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, ülkemizin yatırım potansiyelini ve yatırım fırsatlarını küresel iş dünyasına tanıtıyor ve katma değerli, bilgi yoğun ve nitelikli istihdam sağlayan projeleri ülkemize çekmek için sektör ve firma odaklı yatırım çekme faaliyetleri yürütüyor. Ofisimiz, uluslararası çapta yürüttüğü tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra, Türkiye’ye yatırım yapmaya karar vermiş yatırımcılara, yatırım sürecinin her aşamasında destek sağlıyor. Bu sayede yatırımların hızlı bir şekilde hayata geçirilmesini temin etmeyi amaçlıyor. Ayrıca, Türkiye’ye yatırım yapmış mevcut uluslararası yatırımcıların genişleme türü yatırımlarına destek
olmak diğer bir faaliyet alanımız. Ayrıca, iş yapma kolaylığını artırmak amacıyla diğer kamu ve özel sektör paydaşları ile iş birliği halinde yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar da ofisimizin görev alanında yer alıyor. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında da Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda ülkemizdeki yatırımların nitelik ve nicelik olarak artmasını sağlamak için çalışmalarımızı sürdürdük.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasını hızlandıracak faaliyetleri yürütürken hangi yolları izliyor?

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin uluslararası yatırımcılarla ilişkileri ve iş birliği, kapsamlı bir strateji çerçevesinde devam ediyor. Öncelikle, Yatırım Ofisi, düzenlediği etkinlikler ve roadshow’lar aracılığıyla Türkiye’nin yatırım potansiyelini küresel ölçekte tanıtıyor. Uluslararası yatırım konferanslarına katılım sağlayarak ve yurt dışında yatırım etkinlikleri düzenleyerek uluslararası yatırımcılarla doğrudan iletişim kurmayı hedefliyor. Bunun en güzel örneği Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yılı dolayısıyla dünyanın 16 farklı şehrinde düzenlediğimiz Türkiye Yüzyılı yatırım resepsiyonlarıdır.

Bu süreçte ABD, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Fransa, Güney Kore, İngiltere, İspanya, İtalya, Japonya, Katar, Singapur ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde yerleşik yerel danışman ağıyla yatırımcılarla doğrudan temas kurmayı ihmal etmiyoruz. Ayrıca Yatırım Ofisi, nitelikli uzman kadrosu ile yatırımcılara İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Arapça, Japonca ve Çince dâhil pek çok dilde hizmet sunuyor. Dünyada bu denli geniş dil seçeneğiyle uluslararası yatırımcılarla doğrudan iletişim kurma kabiliyetine sahip sayılı kurumdan biriyiz. Uluslararası yatırımcılarla uzun vadeli iş birlikleri kurarak, Türkiye’nin ekonomik büyümesine doğrudan katkı sağlıyoruz.

KÜRESEL YATIRIMLAR AZALIRKEN TÜRKİYE DİRENÇ GÖSTERDİ

2023 yılında Türkiye’ye gelen yatırımların büyüklükleri ve ülkeleri hakkında bilgi paylaşır mısınız? Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi olarak hedef ve beklentiler karşılandı mı?

2023 yılında küresel UDY’de sert daralmalar yaşandı. OECD’nin açıkladığı verilere göre 2023 yılının ilk yarısında uluslararası doğrudan yatırımlar dünyada yüzde 36, AB’de yüzde 86, G20 ülkelerinde yüzde 38 ve OECD ülkelerinde yüzde 42 düştü. Bununla birlikte 2023 yılında UDY rakamlarının ikinci çeyrekte birinci çeyreğe göre daha düşük seyretmesi, küresel UDY trendlerinde yaşanan düşüşün hız kazanmaya başladığını gösterdi.

Türkiye ise bu olumsuz gelişmelere direnç gösteren bir ülke olarak dikkat çekti. Yatırım Ofisi’nin de birkaç yıldır yürüttüğü küresel kampanyasında Türkiye’yi dirençli bir ortak olarak tanıtıyoruz. Türkiye, 2023 yılının ilk 10 ayında 7,8 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım çekmeyi başardı. Bu dönemde en çok UDY çeken sektörlerimiz 1,3 milyar dolar ile İmalat, 796 milyon dolar ile Toptan ve Perakende

Ticaret ve 480 milyon dolar ile Enerji oldu. Bu üç sektörü sırasıyla Ulaştırma ve Depolama, Bilgi ve İletişim, ve Finans sektörleri takip etti. Yine bu dönemde 955 milyon dolar ile Hollanda, 574 milyon dolar ile Almanya ve 420 milyon dolar ile BAE Türkiye’ye en fazla yatırım yapan ülkeler oldu. Bu ülkeleri sırasıyla Rusya, Fransa ve İrlanda takip etti.

2024-2028 STRATEJİSİNDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM ÖN PLANDA

Türkiye’nin orta ve uzun vadede yatırım alanındaki çalışmalarından bahseder misiniz? Türkiye’nin cazibe merkezi olma yolundaki adımları neler?

2021 yılında yürürlüğe giren Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım (UDY) Stratejisi (2021-2023) kapsamında, ekonomimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli yatırım profilleri belirlendi ve bu yatırımları ülkemize kazandırmak için hedef odaklı çalışmalar yürütüldü. Ülkemiz, ortaya koyduğu yüksek büyüme performansı ve sürekli devam eden reform süreçleri neticesinde bölgesinin en fazla yatırım çeken ülkelerinden biri konumuna yükseldi. 2024-2028 stratejisinin hazırlıklarını da tamamlamak üzereyiz. Bu stratejide özellikle katma değeri yüksek, yeşil ve dijital dönüşümü önceleyen, yüksek teknolojili, nitelikli istihdam sağlayan ve sürdürülebilirlik odaklı yatırımların ülkemize çekilmesi öncelikli hedefimiz olacak.

Küresel UDY akımlarını etkileyen sürdürülebilirlik, dijital dönüşüm ve küresel tedarik zincirlerinin yeniden şekillenmesi gibi eğilimler, Türkiye için birçok fırsat barındırıyor. Bu süreçte bu fırsatlardan yararlanmak adına küresel iş dünyasına yatırım fırsatlarının etkili bir şekilde anlatılmasına, yatırım süreçlerinin her aşamasında etkin bir şekilde yatırımcılara destek olunmasına ve yatırım ortamının sürekli iyileştirilmesine yönelik hedef odaklı çalışmalar yürütme azmini taşıyoruz. 2024 yılı için tüm tanıtım çalışmalarımızda bu üç başlığı ele alacak içerikler ve uluslararası etkinlikler planladık. Bölgesinin en önemli üretim, yatırım ve ihracat üssü olan Türkiye, özellikle orta yüksek ve yüksek teknolojili sektörlerde daha fazla yatırım çekerek küresel tedarik zincirlerindeki konumunu daha da güçlendirecek.

EN ÇOK İMALAT YATIRIMI ULAŞIM ARAÇLARINA

Türkiye’ye gelen yatırımcılar en çok hangi sektörlerle ilgileniyor?

Uluslararası yatırımcıların stok değeri açısından Türkiye’de en fazla yatırım yaptığı sektörler sırasıyla 74,9 milyar dolar ile imalat, 42,5 milyar dolar ile Toptan ve Perakende Ticaret, 32.7 milyar dolar ile Finans oldu. Bu üç sektörü sırasıyla Enerji, Madencilik ve Taş Ocakçılığı, Bilgi ve İletişim ve Ulaştırma ve Depolama takip etti. İmalat sektörünün alt kırılımına bakıldığında ülkemizde en çok UDY stoku barındıran sektörler 22,3 milyar dolar ile Ulaşım Araçları imalatı, 12,6 milyar dolar ile Kimyasal ve Temel Eczacılık ürünlerinin imalatı ve 9,3 milyar dolar ile Gıda imalatı oldu. Bu sektörleri sırasıyla mobilya imalatı, Bilgisayarların, Elektrik-Elektronik ve Optik ürünlerin imalatı, Kauçuk ve Plastik ürünlerin imalatı ve Ana Metal Sanayii imalatı takip etti.

Devamı Z Raporu Dergisi Ocak 2024 sayısında…

Dikkat çekenler...