REKLAM DARALIRKEN SPONSORLUK BÜYÜYOR

Dünyada reklam harcamalarına ayrılan pay azalırken, sponsorluk için ayrılan bütçelerde ciddi bir artış gözleniyor. Türkiye’de de firmalar sponsorluk bütçelerini her geçen gün artırıyorlar. Dünyaca tanınan markaların sponsorluk bütçelerini yöneten ve spor organizasyonlarını gerçekleştiren AdStation Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Palazoğlu; sponsorluklar ve medya haklarından oluşacak spor pazarı büyüklüğünün 3 yılda 100 milyar dolara ulaşacağını söylüyor. Sponsorluktan Türk firmaları için de büyük fırsatlar var, zira Türkiye bu konuda büyüyen ama henüz ‘bakir’ bir pazar… Türkiye’nin 15 yıllık sponsorluk bütçesi, 698 milyon 338 bin lira olarak gerçekleşti.

Mehmet Ali Doğan

muh

Tüm dünyada yapılan reklam harcamaları 600 milyar dolarlara ulaştı. e-Marketer tarafından 2015 yılı Eylül’ünde yapılan araştırmaya göre; reklam harcamaları yüzde 5,7 oranında büyüyerek, 569.65 milyar dolara ulaştı. 2016 yılında bunun yüzde 6,5 civarında büyümesi öngörülüyor. Ancak bu artıştan daha hızlı olan artış ise spor sponsorluklarında görülüyor. Bahse konu harcamaların yüzde 20 ile 24’ü arasında bir oranı ise spor ve onun etrafında oluşan aktiviteler üzerinden gerçekleşiyor. Bunun parasal karşılığı ise hemen hemen 130 milyar dolar. Türkiye’de ise reklam harcaması verilerini Reklamcılar Derneği açıklıyor. Dernek son açıklamasında 2015 yılında 6 milyar 474 milyon lira medya yatırımı yapıldığını belirtti. Bu açıklamaya göre Türkiye toplam reklam harcamaları büyüme oranı, önceki yıla göre yüzde 9 olarak gerçekleşti. Türkiye’de sponsorlukla ilgili verileri ise Spor Genel Müdürlüğü (SGM) paylaşıyor. SGM Sponsorluk Şubesi verilerine göre; 13 Eylül 2001 ile 16 Nisan 2016 tarihleri arasında 698 milyon 338 bin lira sponsorluk harcaması yapıldı. Ancak bunun hepsi nakdi değil. 578 milyon 638 bin liralık kısım yani yüzde 82,85 nakdi, 119 milyon 700 bin liralık kısım yüzde 17,14 oranıyla ayni olarak kullanıldı.

ASLAN PAYI FUTBOL VE BASKETBOLDA
2008’de Ülker’in spor sponsorlukları için başladığı organizasyon işini büyüterek THY, Türk Telekom, Samsung, Yandex gibi büyük şirketlere hizmet veren AdStation Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Palazoğlu; firmaların sponsorluk bütçelerinin artık artmaya başladığını belirterek; “Dünyada reklam harcamalarına ayrılan pay azalırken, sponsorluk için ayrılan bütçelerde ciddi bir artış gözleniyor. Firmalar sponsorluk bütçelerini her geçen gün artırıyorlar. Konuya Türk futbol ekonomisi üzerinden bakacak olursak, bundan 15 yıl önce pazar büyüklüğü 200 milyon dolarken, bugün 6-7 milyar dolarlık bir pazara ulaştı. Tabii dünya genelinde bu rakamlara baktığımız zaman sponsorlukların yüzde 65’inin spor organizasyonlarına yapılan harcamalardan oluştuğunu söyleyebiliriz. Bilet satışları, sponsorluk ve medya satın almadan oluşan pazarın büyüklüğü bilet satışları, medya hakları ve sponsorluklardan oluşan spor pazarının büyüklüğü 88 milyar dolar. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde ise bu rakamın 100 milyar dolara yükselmesi bekleniyor” diye belirtiyor. Bu veri ve öngörülerde elbette, etkinlik organizasyonu için ayrılan pay da yer alıyor.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ekim 2016 Sayısında….

Dikkat çekenler...