Rusya’ya bağımlı bir Avrupa

RUSYA VE UKRAYNA ARASINDA YAŞANAN KRİZ HER GEÇEN GÜN ETKİSİNİ ARTIRIYOR. AVRUPA’NIN RUSYA’YA UYGULADIĞI MÜEYYİDELERDEN SONRA RUSYA İSE CİDDİ ÖNLEMLER ALMAYA DEVAM EDİYOR. YAŞANAN MÜEYYİDELERİN ARDINDAN RUSYA’NIN İTHAL ETTİĞİ ÜRÜNLERE VE ÜLKELERIİE BAKILDIĞINDA, AVRUPA’DAN BAĞIMSIZ BİR RUSYA ANCAK RUSYA’YA BAĞIMLI BİR AVRUPA GÖRÜLÜYOR.

NİRAN YAŞAR/GİZEM TÜMBAY KOÇAK

Moskova’ya yönelik yapılan yaptırımlar, ülkeyi ekonomik anlamda çok etkileyecek gibi gözükse de aslında Rusya, uzun yıllardır AB ülkeleri ile olan ithalatını minimum seviyelere indirdi. Rusya’nın AB ülkeleri ile 2020 yılındaki ithalat değeri, bir önceki yıla göre yüzde 10 düşüşle 87 milyar dolara geriledi. Rusya en çok ithalatı ise aralarında büyük bir dostluk ve ticari anlaşma olan Çin ile yapıyor. En çok elektrikli makineler, tıbbi ürünler, kıymetli taşlar ve nükleer reaktörler ithal eden Rusya’nın, 2020 ürün ihracatı 33 milyar dolar, ürün ithalatı ise 240 milyar dolar seviyelerinde.

Yaşanan kriz yüzünden küresel ticaret yapısında gerçekleşen dönüşüm ise Türkiye için iyi bir alternatif pazar oluşturuyor. Türkiye’nin Rusya ile ihracatının son dönemde artış eğiliminde olduğunu söylemek mümkün. Rusya ile ihracat 2016 yılında 1,7 milyar dolar seviyesindeyken, 2020 yılında 4,4 milyar dolar değerine çıktı.

TÜRKİYE İYİ BİR ALTERNATİF OLABİLİR Mİ?

Rusya’nın ithal ettiği ilk 10 ürünün başında elektrikli makine, teçhizat ve parçaları geliyor. 30 milyon dolar değerinde ithalat gerçekleştiren Rusya, bu ürünleri en çok Çin’den satın alıyor. Ürünlerin küresel pazardaki ihracatında ise Türkiye 32’nci sırada yer alıyor. Türkiye’nin önünde Amerika, Almanya, Fransa, Japonya, İsviçre, İsveç, Kanada gibi ülkeler yer alsa da Rusya, ABD ve AB arasında yaşanan krizden dolayı Türkiye iyi bir alternatif olabilir.

2020’de Türkiye ile ticaret hacmi büyüyen Rusya, yenilebilir meyve ve kuruyemişler; narenciye veya kavun kabuğu ürünlerini en çok Türkiye’den alıyor. Türkiye küresel pazarda 8’inci sırada olduğu bu ürün grubunda Rusya ile 1,2 milyon dolar değerinde ticaret gerçekleştiriyor.

Devamı Z Raporu Dergisi Nisan 2022 sayısında…

Dikkat çekenler...