TEKNOLOJİ DEVLERİ ELEKTRİKLİ OTOMOBİL İŞİNE GİRİYOR

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN GİTTİKÇE ARTAN OLUMSUZ ETKİLERİ, BENZİNLİ VE DİZEL ARAÇLARDAN ELEKTRİKLİ ARAÇLARA GEÇİŞİ HIZLANDIRIYOR. BU BÜYÜK DÖNÜŞÜMÜ YAKINDAN İZLEYEN TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ DE, FIRSATI KAÇIRMAK İSTEMİYOR. DÜNYA ÇAPINDA BİRÇOK TEKNOLOJİ DEVİ, ARDI ARDINA ELEKTRİKLİ ARABA SEKTÖRÜNE GİRME PLANLARIYLA İLGİLİ AÇIKLAMALAR YAPIYOR.

ESRANUR EYUPOĞLU

Küresel ısınma ve iklim felaketlerindeki artış sebebiyle pandemiden sonra yeşil bir ekonomik dönüşümün gerçekleşeceği beklentisi arttı. Bu süreçte birçok ülke 2035 yılından sonra fosil yakıtla çalışan araçların satışını yasaklama kararı aldı. Avrupa Birliği Komisyonu ise daha önce yayımladığı bir çalışmada 2030 yılına kadar 30 milyon elektrikli otomobilin kullanımda olmasının hedeflendiğini belirtmişti.

Hem çevre dostu, hem yakıt tasarrufu yapan, hem de fosil yakıt tüketen arabalardan daha masrafsız olan elektrikli otomobillerin birkaç yıl içinde tam anlamıyla hayatımıza gireceği tahmin ediliyor. Bu sebeple küresel otomotiv markaları arasındaki elektrikli araç rekabeti gittikçe artıyor ve otomotiv sektörü emisyon değeri yüksek olan dizel ya da benzinli araç üretiminden hızla uzaklaşıyor. Elektrikli araç piyasası ise gittikçe büyüyor ve elektrikli otomobil yatırımları rekor üstüne rekor kırıyor.

APPLE VE TEDARİKÇİSİ FOXCONN RAKİP Mİ OLACAK?

Birkaç yıl içinde elektrikli ve otonom araba kullanımının yaygınlaşacağına kesin gözüyle bakıldığı için birçok teknoloji şirketi bu sektöre girme planlarıyla ilgili açıklama yaptı. Apple, Huawei, Samsung, LG, Sony, Panasonic ve Siemens gibi birçok teknoloji devi, Çinli Baidu, hatta Apple’ın tedarikçisi Foxconn bile bu alanda yatırım yapıyor. iPhone, iPad ve bilgisayar ürünleriyle tüm dünyada milyonlarca insana ulaşan Apple, 2024 yılında kendi pil teknolojisini içeren bir binek araç üretmeyi hedefliyor. Teknoloji devi Apple’ın Project Titan olarak adlandırdığı otomobil projesi hakkında Tayvan’daki bazı parça tedarikçileri de imalat hızını yükselttiğini iddia ediyor. ABD merkezli şirketin üreteceği elektrikli otomobilin 2024 yılında yollarda olacağı, hatta otomobilin seri üretimine başlanacağı düşünülüyor.

Dünya çapında birçok teknoloji devi ardı ardına elektrikli araba sektörüne girme planlarıyla ilgili açıklama yapıyor. ABD’li teknoloji devi Apple’ın akıllı telefonu iPhone’u üreten firma olarak tanınan Çin merkezli Foxconn da elektrikli otomobil sektörüne giriyor. Apple’ın tedarikçisi Foxconn Technology Group’un hem Çinli elektrikli araba girişimi Byton ile yatırım yapmak için görüştüğü, hem de Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ile iş birliğine gideceği iddia ediliyor.

ÇİNLİ ŞİRKETLER İDDİALI

Çin’in teknoloji devlerinden Huawei’nin ses getiren katlanabilir telefonun ardından sıfırdan elektrikli bir otomobil üretmeye hazırlandığı iddia edildi. Teknoloji devinin yaptığı çalışmalar arasında otonom sürüş teknolojileri ve bağlanabilir otomobiller bulunuyor. Aracın lojistik ve toplu taşıma alanlarında kendine kullanım alanı bulması da beklentiler arasında. Huawei’nin yeni markayı oluştururken lityum pil üreticisi Contemporary Amperex Technology (CATL) ve Çin’in milli otomobil devi Changan Automobile ile de iş birliği yapacağı düşünülüyor.

Yine bir Çin şirketi olan arama motoru Baidu, araba üreticisi Zhejiang Geely Holding Group ile akıllı elektrikli araba üretmek için ortak bir şirket kuracaklarını açıkladı. Otonom sürüş teknolojisi ve internet bağlantı altyapısı geliştiren Baidu, yeni elektrikli arabanın Baidu’nun akıllı sürüş yetenekleri ve Geely’nin araba yapma becerisi ile ortaya çıkacağını belirtti. Yapılan açıklamaya göre, yeni kurulan şirket Baidu’dan bağımsız bir yapıya sahip olacak ve Geely stratejik bir yatırımcı konumunda bulunacak.

Devamı Z Raporu Dergisi Mart 2021 sayısında…

Dikkat çekenler...