TRUMP AVRUPA’YI KARIŞTIRIP GİTTİ

Temmuz ayı içerisinde NATO Zirvesi, İngiltere ziyareti ve Putin ile görüşmesi ile uzun bir Avrupa turu gerçekleştiren ABD Başkanı Donald Trump, verdiği demeçler ve diplomatik üslubun epey dışına çıkan hareketleri ile bol bol konuşuldu. Avrupalı liderleri NATO’dan çıkmakla tehdit eden Trump’ın Rusya’ya yönelik yakınlaşma politikası, ticaret savaşları ile görünür hale gelen Transatlantik çatlağının derinleşmesine yol açıyor. Almanya’yı Rusya’ya yaslanmakla suçlayan, yeni güvenlik belgesinde Rusya’yı Çin ile beraber en büyük düşman ilan ederken Avrupa’ya yönelik Rus tehditlerini görmezden gelen Trump’ın bir haftalık gezisi, Avrupa’yı karıştırmaya yetti de arttı bile.

Kadriye N. Tunçsiper

Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Zirvesi son yılların en gergin başlayan zirvesi olarak kayıtlara geçti. ABD Başkanı Trump’ın zirve öncesinde başlayan, NATO bütçesine Avrupalı üyelerin daha fazla ödeme yapması gerektiğine yönelik tweetleri, zirve sırasında dikkatleri yeniden askeri harcama tartışmalarına çekti. Halen üye ülkelerin 2024’e dek NATO bütçesine gayri safi milli hasılalarının yüzde 2’sini harcamaları hedefi ile yetinmeyen Trump, bu oranın yüzde 4’e çıkması gerektiğini Brüksel’de de tekrarladı. Trump’ın Avrupa’ya yönelik suçlamaları bununla da sınırlı kalmadı. Zirvenin ilk günü ABD’nin her zaman daha fazla ödediğini ve bunun adil olmadığını söyleyen Trump’ın hedefinde öncelikle Almanya vardı. Almanya’nın Rusya’ya milyarlarca dolar gaz parası ödediğini iddia eden Trump, Almanya’nın tamamen Rusya tarafından kontrol ediliyor olması NATO için çok kötü bir şey ifadelerini kullandı. Trump’ın bu açıklaması karşısında Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın yanıtı ise “Artık Beyaz Saray’a tam olarak güvenemeyeceğiz” şeklinde oldu.

Trump’ın NATO Zirvesi sırasında tüm dünyada yankı bulan demeci ise kuşkusuz NATO’dan ayrılabilecekleri iması oldu. Başkan’ın bu tehdidi sonrası ise zirvede olağanüstü oturum kararı alındı. Trump, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Dikkate değer bir katkı yapmazsa diğer ülkeler çok memnuniyetsiz olacağımızı söyledim. Çok sert konuştum. Üye ülkeler de katkıyı artırmaya karar verdi” ifadelerini kullandı. Zirve bitiminde ise Trump, Avrupa ülkelerinin bütçeye daha fazla katkı konusunda söz verdiklerini belirterek ABD’nin bir zafer kazandığını ilan etti.

 

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ağusto 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...