KENDİNİ YÖNETEN OTOMOBİL DÖNEMİ BAŞLIYOR

Otomotiv sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Elon Musk’un devrimci fikirleri ile bildiğimiz otomobiller çağı sona eriyor. Akıllı otomobiller devri ufukta gözüküyor

İlter Utku

volvo_road_train-8

Bir otomobil düşünün. Seri üretimi yıllar sonra geçeceği bilinmesine rahmet birkaç gün içinde 300 bin ön sipariş alıyor. Bu durum bir şirket için muazzam başarıdır.
Sözünü ettiğimiz şirket elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motor ve konu ise yeni otomobili Model 3. Gelişme önemli çünkü bu yeni modelle birlikte Tesla Motor, otomotiv dünyasını hızla değiştirmeye aday. 2003 yılında elektrikli araç üretmek için kurulan Tesla’nın satış ve üretim miktarı diğer Amerikan otomobil devleriyle kıyaslandığında epey düşük. Fakat gelin görün ki diğer rakamlar epey çarpıcı. Tesla, General Motors’un ürettiği miktarın çok altında bir rakamda otomobil üretmesine rağmen GM’nin dörtte üçü kadar bir değere sahip. Tesla’nın borsa değeri 35 milyar dolar, General Motors (GM)’un 46.2 milyar dolar, Fiat-Chrysler’in 12.33 milyar dolar.

Tesla’nın yeni otomobili Model 3’ün fiyatı ABD’de 35 bin dolardan başlacak. Ön sipariş veren 300 bin kişi şayet Tesla 3’ü alacak olursa şirketin kasasına 10 milyar dolar para girecek. Halihazırda 35 milyar dolar değer biçilen Tesla’nın Model-3 sayesinde 700 milyar dolarlık değere ulaşacağı ve 1 trilyon dolarlık ilk şirket olma yarışında Apple’ı geçebileceği belirtiliyor. Şirketin bu başarıya imza atmasında en önemli rol CEO Elon Musk’un. Kendisi tam anlamıyla bir teknoloji dehası, sektörde “kural yıkıcı” olarak biliniyor. Elektrikli araçları üretirken var olan teknolojileri araçlarına uygulamayarak yeni bir konsept geliştirdi. Sektörde alışılageldiği üzere otomobilin merkezinde motor vardır ancak Tesla’nın araçlarının merkezinde pil ve bilgisayar bulunuyor. Onun araçlarında
motor sıradan bir malzeme ve çok belirleyici değil. Akıllı araçlarla ilgili her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Ancak her yeni üründe olduğu gibi akıllı otomobiller de ilk çıktığında sadece zenginlerin ulaşabileceği bir teknoloji olacak. Ancak Elon Musk’ın en büyük hayali, ucuz ve herkes için ulaşılabilir bir araba üretmek. Musk, düşük fiyat segmentindeki bu aracı herkes için erişilebilir kılmak istiyor. Tesla dolum istasyonlarını dünyanın en ücra köşelerine kadar taşımak, elektrikli araçları yaygınlaştırarak benzinli arabaları ‘tarihe gömmeyi’ amaç edinmiş durumda.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Mayıs Sayısında…

Dikkat çekenler...