Entegrasyona Bir Adım Daha: Bir Euro’luk İşler

Almanya’da ‘Bir Euroluk İşler’in göçmenler için de  başvurulabilir hale gelmesi yeni bir tartışma başlattı. Dil ve işin gerektirdiği yeteneklere sahip olamama gibi daha olan göçmenler için bu girişim yine de küçük bir adım niteliği taşıyor 

Kadriye N. Teker

Ein-Euro-Jobs-verweigert-Wir-sind-Merkels-Gaeste-Fluechtlinge-in-D-story-525675_630x356px_745b1e722dfc3b1ada0cdcf95130d670__0_fl_chtlinge_1-euro-verweigerung_1-s1260_jpgAlmanya’da Hartz Reformları kapsamında 2005’te hayata geçirilen “bir euroluk işler” gençlerin istihdama katılması ve işsizlerin  işe geri dönebilmesi için tasarlanan bir sistem ve son düzenlemeler ile birlikte bu kapsamdaki yaklaşık 100 bin işin göçmenlere tahsisi konusunda onay çıktı. Ancak uzmanlar sistemin göçmenler için kullanılmasına temkinli yaklaşıyor. İş piyasasında hala tartışılan bu sistemin, göçmenlerin ülkeye entegrasyonu konusunda başarılı olup olamayacağını zaman gösterecek.

Bir euroluk iş sistemi Almanya’da saat ücreti 1 ila 2,5 euro arası değişen işleri tanımlamak için kullanılıyor. Haftada 20 saat çalışma ile özellikle kamuyu ilgilendiren işlerde devletin sübvanse etmesi ile gençlerin ve iş piyasasından çıkanların yeni bir başlangıç yapması hedefleniyor.

Bir euroluk işler genellikle altyapının ve çevrenin iyileştirilmesi, çocuklar, yaşlılar ve engellilerin hayatını kolaylaştırıcı, eğitim ve sanat alanında kısa süreli faaliyetler. Geçtiğimiz aylarda ise göçmenlerin de bu işlere başvurabilecekleri karara bağlandı. Bu kapsamda Bavyera eyaletinde 9000 mülteci bu tarz işlerde istihdam edilmeye başlandı. Çalışma Bakanı Andrea Nahles iş piyasasına trambolin görevi gören 100 bin işin göçmenlere tahsis edileceği müjdesini de verdi. Ancak Almanya’da zaten tartışmalı olan sistemin göçmenlerin entegrasyon sorunu konusunda yararlı olup olmayacağı konusunda bir fikir birliği yok.

 

 

Dikkat çekenler...