DESTAN GÜNLERiNDE iLETiŞiM

Aşkın Baysal

Ateşle ve ihanetle sınandığımız tarihi günlerden geçiyoruz. 15 Temmuz sadece Türkiye demokrasi tarihi açısından değil, başka birçok açılardan da bir milat teşkil ediyor. Siyasi üslupta görülen değişim, kamuoyunun olan bitenleri yepyeni bir bakış açısıyla algılamaya başlaması, kutuplaşmaların artık bambaşka eksenlerde müşahede edilmesi bu büyük miladın muhtelif emareleri.
Genel atmosferde yaşanan bu çapta bir değişimin iletişim dünyasına, özel olarak da reklamların diline yansımaması imkansız. Burada yalnızca darbeyi ve darbecileri lanetleyen, demokrasiye ve ülkeye sahip çıkan, gösterdiği şanlı direniş nedeniyle halka övgüler sunan ’15 Temmuz’a özel’ gazete ilanlardan söz etmiyoruz. Olağan ürün ve hizmet mesajlarında da net bir hava farklılaşması göze çarpıyor.
Bunun en hoş örneklerinden birine, Süper Lig’in yeni sezonunun başlaması münasebetiyle Digiturk’ün Lig TV için hazırladığı reklamlarda şahit olduk. Aslında Digiturk, her sezon başında duygusal yoğunluğu yüksek, gözleri yaşlara boğan işlere imza atıyor

Sözgelimi geçen yılki sezon açılışı için hazırlanan ‘Aşk bazıları için altı harflidir’ serisi, hem anlattığı hikayeleri hem yaratıcı metni hem de duygusal müziğiyle futbol tutkunlarının kalbinin derinliklerine işliyordu. Bu seriden özellikle Samsunspor taraftarı küçük çocuğun hikayesini anlatan reklam bir klasik olarak şimdiden hafızalara kazındı.

Devamı Derin Ekonomi dergisi Eylül 2016 sayısında…

 

Dikkat çekenler...