Amazon ve Alibaba’nın ticaret savaşlarıyla imtihanı

E-TICARETIN IKI DEVİ, KÜRESEL PAZARA HÂKIM OLMAK IÇIN HEM BIRBIRLERIYLE HEM DE DİĞER OYUNCULARLA SIKI BİR REKABET IÇINDE. ABD VE ÇIN ARASINDA YAŞANAN TİCARET SAVAŞLARI IKI GLOBAL OYUNCUYU DA DOĞRUDAN ILGILENDIRIYOR. IKI ÜLKE ARASINDA TİCARET SAVAŞLARINI SONA ERDİRMEK ÜZERE MÜZAKERELER DEVAM EDERKEN, AMAZON VE ALIBABA’NIN BU MUHAREBELERDEN NE KAZANIP NE KAYBEDECEĞİ DE MERAK KONUSU OLUYOR.

ESRANUR EYUPOĞLU

Amazon ve Alibaba aslında oldukça benzer şirketler. İkisinin de büyük bir kullanıcı kitlesi ve çok çeşitli ürünlerin uygun fiyatlardan satıldığı platformları var. Ancak iş modelleri oldukça farklı. Alibaba doğrudan satıştan ziyade alıcı ve satıcıları buluşturan bir model izlerken, Amazon geleneksel perakendeciliğe daha yakın bir platform olarak öne çıkıyor. Alibaba direkt olarak satış yapmadığı için mallarını saklayacak devasa depolara ihtiyacı yok ve bu sebeple kar marjı daha yüksek. Amazon ise ürünleri kendisi sattığı için dağıtım, müşteri deneyimi ve ilişkilerinde üstünlük sağlıyor.

EN BÜYÜK OLMA YARIŞINDA REKABET SÜRÜYOR

Amazon, 1995 yılında bir çevrimiçi kitapçı olarak temel attı. Alibaba girişimi ise Amazon’un kuruluşundan yaklaşık beş yıl sonra başladı. Şimdi her iki şirket de kendi ülkelerinde güçlü bir marka ve yeni pazar arayışında olduklarından dolayı zorlu bir rekabet içindeler. Büyüme hikayeleri ise aralarında bulunan farkı doğuran ilk etken.
Amazon halka erken açıldı. Kuruluşundan sadece iki yıl sonra, hızlı yatırım fırsatları bir sürü şirket getirdi. Alibaba ise on yılı aşkın bir süre hissedarlarını bekledi. Yani şirketin başarıya ulaşması ve hızlı yükselmesi uzun bir çalışma sonrasında, yüklü miktarda sermaye ile mümkün oldu. Şimdi ise hem Amazon hem de Alibaba e-ticaret sektöründe pek rastlanmayan istikrarlı bir büyümeye sahip. Her iki şirket de kendi ülkesinin pazarında birinci. Bununla birlikte mücadelede hangi konuda avantaj sağlanması gerektiği ve milyarların kontrolünün nasıl ele geçirileceği üzerine sürekli çalışıyorlar. E-ticaret söz konusu olduğunda, Amazon’un şu anda Alibaba’dan daha fazla uluslararası üne sahip olduğu söylenebilir. Fakat Alibaba’nın geleneksel e-ticaretin ötesinde yaptığı yenilikler de Amazon’un inovasyonlarından daha başarılı ve geniş kapsamlı olabileceğine işaret ediyor.

Devamı Z Raporu Dergisi Eylül 2019 sayısında…

Dikkat çekenler...