Üniversite karıştı

Hindistan’ın Aligarh İslam Üniversitesi’nde (AMU) okuyan 1.200’den fazla Keşmirli öğrenci, 17 Ekim’de iki arkadaşları aleyhinde isyana tahrik ve teşvik suçlamaların kaldırılmaması halinde okuldan ayrılma ve Keşmir’deki evlerine dönme tehdidinde bulundu. Suçlamalar devam etmesine rağmen, dini bir azınlık kurumu ve Hindistan’ın merkez üniversitelerinden biri olan AMU yetkililerinin aynı gün iki öğrencinin uzaklaştırılmasına dair kararı reddetmesiyle Keşmirli öğrenciler evlerine dönme kararını ertelediler. AMU’nun Waseem Ayyub Malik ve Abdul Haseeb Mir adında iki Keşmirli öğrenci ve ismi belirtilmeyen bir şahıs, “Hindistan karşıtı” sloganlar attıkları ve 12 Ekim’de Keşmir’de faaliyet gösteren ayrılıkçı militan örgütü Hizbul Mücahidin komutanı ve üniversitede eski bir araştırmacı olan Manan Bashir Wani için bir dua buluşması düzenlemeye çalıştıkları iddiasıyla isyana tahrik ve teşvik suçundan emniyet kayıtlarına geçtiler.
Wani, bir gün önce, yani 11 Ekim’de, Keşmir’in kuzeyindeki Kupwara semtindeki Handwara bölgesinin Shatgund köyünde Hint güvenlik güçleriyle silahlı bir çatışmada bir arkadaşıyla birlikte öldürüldü. AMU’da Jeoloji dalında doktora eğitimini sürdüren yirmi yedi yaşındaki Wani, bu yıl Ocak ayında üniversiteden ayrılıp militan saflarına katılmıştı. AMU öğrenci kurulu ve üniversite yönetimi Wani ile dayanışma içinde olmadıklarını ve üniversite kampüsü içinde herhangi bir milliyetçilik karşıtı eylemi desteklemediklerini açıkladı.
Ayrıca, AMU Öğrenci Birliği (AMUSU) Başkanı Faizul Hasan herhangi bir ihanet ya da terör eyleminin sakıncalı olduğunu ve kurumun haysiyetinin bu tür faaliyetlerde bulunan herhangi bir kişi tarafından zedelenmesine izin vermeyeceklerini açıkladı.
Bununla birlikte, üniversite yönetimi, isyana tahrik ve teşvik suçuyla emniyet kayıtlarına geçen iki öğrencinin okuldan uzaklaştırılması kararını iptal etti. AMU yönetiminin konuyla ilgilenmek üzere kurduğu üç üyeli ekip Keşmirli öğrencileri okuldan uzaklaştırmanın yaptıkları eyleme nazaran “sert” bir ceza olduğu sonucuna vardı.
AMU’nun Keşmirli öğrencileri, arkadaşları hakkındaki okuldan uzaklaştırma cezasının iptal edilmesinden sonra okulu bırakma kararlarını ertelediler. Ancak isyana tahrik ve teşvik suçlamalarının da kaldırılmasını istiyorlar.
İsyana tahrik ve teşvik suçuyla emniyet kayıtlarına geçen Keşmirli öğrenciler, yasalara uyan vatandaşlar olduklarını ifade ederek kendilerine karşı açılan davaların kariyerlerini mahvedeceğini ileri sürdüler. Bu arada, AMU yetkilisi Abdul Hamid Wani’nin bir zamanlar üniversitede öğrenci olduğunu ancak daha sonra uzaklaştırılma cezası aldığını ve AMU’nun şimdi Wani ile hiçbir ilgisi kalmadığını söyledi. Keşmirli AMU Öğrenci Birliği eski genel başkan yardımcısı Sajjad Rathar, isyana tahrik ve teşvik suçlamasının iyice düşünülmemiş olup adaletin ihlali ve inkârı anlamına geldiğini belirtti.
Devamı Derin Ekonomi Kasım 2018 sayısında …

 

 

Dikkat çekenler...