Türkiye kontrolden çıkacak diye ödleri kopuyor

Kendisinden her türlü ilkellik beklendiği için yadırganmamış olabilir. Ancak ABD Başkanı Trump, 10 Ağustos’ta Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak iş dünyası ile çok kritik bir toplantı yapmakta ve 3+1 adını verdiği yeni ekonomi modeliyle ilgili bilgi vermekte iken, tam da o dakikalarda, Atlas Okyanusu’nun öteki kıyısından yolladığı tweet ile tarihe geçti.

Biz siyasi tarihe o kadar hâkim değiliz; ancak tahminimiz o dur ki herhangi bir ABD Başkanı’nın kalkıp yabancı bir ülkenin para birimine böylesine cepheden, bu kadar doğrudan saldırdığına, herhalde tarihin herhangi bir döneminde rastlanmamıştır.
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali’nin de belirttiği gibi,“…üst üste yaşanan olaylara bakıldığında bunun normal piyasa dinamikleri içerisinde açıklanabilecek bir hadise olmadığı ortada. Bu, aynen ifade edildiği gibi ekonomik bir savaştır.”
Bu kritik dönemde Türkiye’nin ortaya koyduğu dirence ve millî duruşa, Almanya, İtalya, Azerbeycan, Irak, Rusya, İran gibi ülkelerin yanı sıra Batı basının da yavaş yavaş saygı duymaya başlaması, tarihe düşülecek önemli notlardan biridir…

Devamı Derin Ekonomi Eylül 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...