Turizmin başına gelenler

3. çeyreğe ait GSYH (Gayrisafi Yurtiçi Hasıla) verileri, bu ayın 12’sinde açıklanıyor. Söz konusu veriler, yılın ilk yarısını %3,9 oranında makul bir büyümeyle geride bıraktıktan sonra maalesef frene basmış olduğumuzu gösterecek. Nitekim ilgili göstergeler, 2. çeyrek itibariyle sinyallerini güçlendiren ekonomik yavaşlamanın, hain darbe girişiminin yansımalarıyla 3. çeyrekte derinleştiğini ima ediyor. Ve bu göstergelerin dediğine göre; keyifsiz dış talep büyüme üzerindeki negatif baskısını sürdürürken, bu kez iç talepte de bir güç kaybı yaşamışa benziyoruz. 12 Aralık’ta net durumu hep birlikte görecek ve değerlendireceğiz. Yılın son çeyreğinde bir toparlanma umulmakla birlikte, şunun şurasında üç beş gün sonra yılı tükettiğimizde, elimizde önceki yıla nazaran zayıflamış bir büyüme kalacağına şüphe yok.
Tabii bu tempo kaybı, durduğu yerde olmuyor. Bunca problemle boğuşurken nefes almakta zorlanan dünya ekonomisinin yansımaları da, içeride başımıza gelen dertler de, performansımıza gölge oluyor. İşte bu sene canımızı yakan ilgili meselelerden biri de, kuşkusuz, turizmde yaşadığımız erozyon. TCMB hesaplamalarına göre, 2016 yılı genelinde turizm gelirlerindeki kaybın GSYH gelişimimize etkisinin -1,1 puan olması bekleniyor.
Üstelik söz konusu aşağı yönlü gelişim, iktisadi aktivitede olumsuz etki yaratırken hizmet gelirlerinin cari işlemler dengesine verdiği desteği de zayıflatıyor. Nitekim yılın 3. çeyreğinde cari dengenin bir bozulma sergilediğini ve bu gerçekleşmede turizm net gelirlerindeki zayıflamanın rol aldığını tespit ediyoruz.
Şimdi biraz daha detaya inelim: TÜİK verilerine göre, turizm gelirlerindeki kayıp 2016 ilk çeyreğinde yıllık bazda %16,5 oranında gerçekleşirken, 2. ve 3. çeyreklerde ise tablo, “turist sayısı” kaybının hızlanmasıyla derinleşti. Zira 2. ve 3. çeyreklerde ziyaretçi sayısındaki yıllık bazda gerilemeler, ne yazık ki %30’u aştı.
Bu noktada, hep üzerinde konuştuğumuz ilgili dinamikleri anlamak amacıyla, hangi pazarlarda ne gelişimler oluyor diye bakmak önem taşıyor. Ülkemize gelen ziyaretçi sayısına dayalı Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerini açıp baktığımızda, 2016’da maruz kaldığımız zedelenmeyi milliyetlere göre ayrıştırabiliyoruz.

Devamı Derin Ekonomi Aralık 2016 sayısında …

Dikkat çekenler...