Savaşın kodları savaş ekonomisinde gizli

Dünyanın içine sürüklendiği yangınların ve bu yangınlar içinde yanıp kül olan hayatların; uluslararası çelişkilerin, bu çelişkilerin giderek çözülmez bir yumak haline gelmesinin sorumluları zaman içinde sisler perdesinin arkasında kaybolup gidebiliyor.
Hele de Ortadoğu’da, özellikle Suriye’de yumak daha karışık ve karmaşık…
Bu gibi durumlarda aklıma hep Baba filmindeki o ünlü sahne ve Don Carleone’nin küçük oğlu Michael’le konuşurken dile getirdiği o unutulmaz repliği gelir: “Parayı takip et, gerçeği bulursun!”
Bakılması gereken parasal rakamlar öyle gizli saklı bilgiler arasında değildir. Her ülkeye de bakmak gerekmez. Sadece ABD’nin istihbarata ve savunmaya harcadığı bütçeler şöyle bir harmanlansa manzarayı ve yangını kimin neden başlattığını anlamak kolaylaşabilir. Wikipedia’nın ‘United States Intelligence Budget’ (Birleşik Devletler İstihbarat Bütçesi) maddesinde bir tür ‘İstihbarat Çevresinden’ söz edilir. Bu ‘çevre’ 16 İstihbarat örgütünden oluşmaktadır. Bunların tamamı diğer programlarla birlikte iki bileşen bütçesi altında yer almaktadırlar: Millî (sivil) İstihbarat Programı (NIP) ve Askerî İstihbarat Programı (MIP).

 

Devamı Derin Ekonomi Mart 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...