Pakistan tutuklu Hint mahkumuna konsolosluğa erişim izni verecek mi?

Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Adalet Divanı (UAD) 17 Temmuz’da Pakistan hükümetine Hint vatandaşı Kulbhushan Jadhav’a konsolosluk erişimi sağlaması ve Pakistan askeri mahkemesinin “casusluk ve terör” suçundan verdiği idam cezasını yeniden gözden geçirmesi talimatını verirken, Hindistan’ın Jadhav’ın serbest bırakılması ve ülkesine geri gönderilmesi yönündeki başvurusunu reddetti.

UAD ayrıca, Pakistan’ın Jadhav’ın tutuklanmasının ardından Hindistan’ı konsolosluk ziyareti hakkından mahrum bıraktığına 1’e karşılık 15 oyla hükmetti. Yargıçlar, Pakistan’ın Hindistan’ın Jadhav’a ulaşma ve kendisiyle iletişim kurma, gözaltındayken ziyaret etme ve yasal temsilini sağlama talebini reddettiğini belirtti.
Öte yandan Pakistan, Jadhav’ın, casusluk ve terörden mahkum olduğu için konsolosluk erişimine hakkı olmadığını savunurken, UAD, Jadhav’ın casusluk faaliyetlerinde bulunduğu yönündeki iddialara rağmen, Viyana Sözleşmesi’nin konsolosluk ilişkileri konusundaki 36. maddesinin uygulanabileceğine hükmetti. UAD Başkanı Abdulqawi Ahmed Yusuf, sözleşme uyarınca Pakistan’ın Jadhav’ın tutuklanması ve gözaltına alınması konusunda Hindistan’a bilgi vermek zorunda olduğunu belirtti.

Devamı Z Raporu Ağustos 2019 sayısında …

Dikkat çekenler...