Hindistan-Çin sınırında gerilim tırmanıyor, askeri yığınak artıyor

Çin ve Hindistan arasındaki askeri anlaşmazlık Mayıs 2020’den beri devam ederken, her iki ülkenin askerleri, Ladakh’taki tartışmalı Pangong Gölü civarı ve Sikkim-Tibet sınırı yakınındaki Tibet Özerk Bölgesi başta olmak üzere Çin-Hindistan sınırı üzerindeki bazı bölgelerde yoğun çatışmaya girdi. Çatışmalar Doğu Ladakh’taki fiili egemenlik alanına yakın yerlere de sıçradı. İki ülke arasında askeri ve diplomatik görüşmelere rağmen çatışmalar devam ederken, uydu görüntüleri hem Hindistan hem de Çin tarafında askeri yığınağın arttığını ve yapılanmanın hızla devam ettiğini gösteriyor.

Mayıs ayı sonlarında Çin güçleri Galwan Nehri vadisinde yol yapımına karşı çıkmış ve Hint ordusu 15-16 Haziran 2020’de meydana gelen çatışmada 20 Hindistanlı ve 43 Çinli askerin öldüğünü açıklamıştı. 29-30 Ağustos’ta çatışmalar Ladakh’taki Chushul köyü yakınlarındaki Pangong Gölü’nün güney kıyısına sıçradı. Hint Ordusu sözcüsüne göre Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (ÇHKO) 29-30 Ağustos gecesi gölün güney kıyısındaki provokatif askeri hamleleri Hint Ordusu tarafından durdurulmuş ve herhangi bir çatışma çıkmamıştı. Hindistan ile Çin arasında 45 yıldır ilk kez ateş açılmış oldu.

Öte yandan, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, ÇHKO’nun Hint topraklarına girmediğini ifade ederek, Hindistan ordusunu Çin’in toprak egemenliğini ihlal etmekle suçladı. Hint ordusu kaynaklarına göre, ikinci ateş açma olayı 7 Eylül’de Mukhpari tepesi yakınlarında, ÇHKO askerlerinin Hint mevzilerine doğru hareket etmeye çalışıp 10-15 el ateş açmasıyla meydana geldi. Buna mukabil ÇHKO sözcüsü, Hint askerlerinin Çin askerlerine uyarı ateşi açtığını iddia etti. Üçüncü ateş açma olayı ise 8 Eylül’de Pangong Gölü’nün kuzey kıyısına yakın bir yerde, her iki tarafın birliklerinin 100’den fazla atış yapmasıyla meydana gelirken, Hindistan ordusu Çin tarafının çok saldırgan davrandığını belirtti. Söz konusu olay Hindistan Dışişleri Bakanı Jaishankar’ın Şanghay İşbirliği Örgütü toplantısı için Moskova’da bulunduğu ve sınır meselelerini ele almak üzere Çinli mevkidaşıyla görüştüğü bir zamanda gerçekleşti.

Devamı Z Raporu Ekim 2020 sayısında…

Dikkat çekenler...