Fark edilmeyen değişim

Türkiye olarak, olumlu ancak fark edilemeyen bir önemli değişimin içindeyiz. Temelini finans ve teknolojiye dayandırmış olan ve değişimden çok, reel ekonomi alanındaki bir “gelişim.” Bu gelişimin devam etmesi, özellikle hızlanarak ve daha etkin devam etmesi Türkiye açısından çok kritik kazanımları beraberinde getirecek.

Dünyanın önemli dijital oyun şirketlerinden Zynga, 2020 yılında Türk oyun şirketi Peak Games’i 1,8 milyar dolar değer üzerinden satın aldı. Peak Games birkaç Türk teknolojist tarafından 2010 yılında kurulan bir oyun geliştirme şirketiydi. Zynga, yine Peak Games tarafından geliştirilen bazı oyunları 2017 yılında 100 milyon dolara, bir başka Türk oyun şirketi olan Gram Games’i ise 250 milyon dolara satın almıştı. En son olarak Türk oyun şirketi Dream Games de bu yıl içinde 1 milyar değerleme üzerinden 155 milyon dolar yatırım aldı. Böylece, 2021 yılı itibariyle Türkiye, ikisi oyun şirketi olmak üzere 4 adet Unicorn (değeri bir milyar doların üzerinde biçilen yeni kurulan teknoloji şirketlerine verilen isim) çıkartmış oldu. (diğerleri Hepsi Burada ve Trendyol)

Unicorn’lar bir yana, son yıllarda Genç Türkler tarafından çok sayıda teknoloji şirketi kuruluyor. (Start up) Bu şirketler yatırımcı niteliği taşıyan kişi ve kurumları ziyaret ederek profesyonel yatırım sunumları yapıyor. Bu sayede, yatırım alamasalar da, inşaat (gayrimenkul geliştirme) gibi geleneksel alanlara sıkışan Türk sermayedarlarını Silikon Vadisi tarzında eğitmiş oluyorlar.

Devamı Z Raporu Aralık 2021 sayısında…

Dikkat çekenler...