Dünyanın mecali kaldı mı?

Geleceğinden korkulan ikinci dalgayı yaşıyoruz. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede ilkinden daha beter bir Kovid-19 salgını tablosu var bugün. Birincisinin yıkıcı etkisinden daha şiddetli bir ekonomik sarsıntı yaşayabilir bütün dünya. Çünkü bu salgın; ülkeleri 100 yıla bedel bir ekonomik krize soktu.

İkinci ve üçüncü çeyrekte aldığı büyük darbenin sarsıntısından kurtulamayan küresel ekonominin dördüncü çeyrekte aldığı darbe daha yıkıcı olabilir. Bu yıl için yüzde 5’in üzerinde beklenen küresel ekonomik daralma, daha da artabilir. İkinci dalgayla birlikte yükselen risk korkutuyor. Kovid-19 salgınının aşı ve tedavi edici ilacını ürütme beklentisiyle geçirdik son altı ayı. Hem vaka sayıları hem de hayatını kaybeden insan sayısı bakımından birinci dalgayı aratmayan ikinci dalganın ekonomiye etkisini hesaplamak şimdilik zor. Ancak Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde toparlanmaya başlaması beklenen küresel ekonominin geleceği için artık daha karamsar bir resim bekliyor bütün dünyayı.

Ulaştırma, konaklama, turizm, eğlence, yeme içme sektörlerinde birçok ülkeye kök sektörün ölümcül salgının yaralarını sarmak kolay olmayacak. İnsan hayatında açtığı derin yaraları onarmak, ekonomilerde oluşturduğu büyük açıkları kapatmak iyice zorlaştı.

Devamı Z Raporı Kasım 2020 sayısında …

Dikkat çekenler...