Çiftçi borcu isyan ettirdi

Hint eyaletleri Madhya, Paradesh ve Maharashtra’daki çiftçiler fiyatlar çok fazla düşünce mahsullerini çöpe atıp yollara süt döktüler. Çiftçiler borçlarının da silinmesini istiyor.
6 Haziran’da Madhya Pradesh eyaletinin Mandsaur şehrinde 6 çiftçi borç affı ve üretimleri için daha yüksek fiyatlar öngören kurumsal reform talep etmek için gösteri yaparken polis kurşunuyla hayatını kaybetti. Olay, Başbakan Narendra Modi’nin Bharatiya Janata Party’sinin (BJP) başarı şansına zarar verebilecek gittikçe büyüyen tarımsal bir krize dikkat çekiyor, çünkü Madhya Pradesh’te gelecek yıl seçimler var.
Çiftçiler gelirlerinin düzenli olarak düştüğü en kötü zamanları yaşadıklarını düşünüyor. Orta Hindistan’da Sehore bölgesinden bir çiftçi olan Hemant Jadhav “Makul bir fiyatı geçtik, girdi maliyetlerimizi bile karşılayamıyoruz. Ailelerimizi geçindirebilmek için satış fiyatının girdi maliyetlerimizi karşılamasını talep ediyoruz” diyor.
Orta Hindistan’ın birçok bölgesinde çiftçi gösterileri şiddetlendi, polis araçlarına taş atıldı ve polis otobüsleri yakıldı. Gösteriler bu kadar şiddetlenmeden önce Madhya Pradesh eyaletinin başbakanı Shivraj Singh Chauhan 4 Haziran’da grevin yasaklandığını duyurdu. Bir çiftçi örgütünün temsilcileri hareketi sonlandırdıklarını duyurduktan sonra Chauhan’la görüşmeler gerçekleştirdi. Fakat duyuruyla daha da sinirlenen ve harekete öncülük eden diğer iki büyük çiftçi örgütü sıkıntının henüz sona ermediğini duyurdu. Bu örgütler grevi daha da körükledi.
Fakat eyalet lideri Shivraj Singh çiftçileri değil kongredeki muhalefet partisini şiddetin sorumlusu olarak gördü. Singh “Çiftçilerle görüşmelerden sonra taleplerinin büyük bir kısmını kabul ettik. Hükümet çiftçilerin yanındadır ve sorunlarını çözmemiz gerekir. Ama Kongre’deki muhalefet şiddeti kışkırtıyor ve gösterilerin başlamasına neden oluyor. Kongre liderleri çiftçi sorunlarını politize etmek isterken anarşiyi yayıyor” dedi. Muhalif Kongre Ulusal Başbakan Yardımcısı Rahul Gandhi ise “Başbakan Modi çiftçilerin değil ama zenginlerin 22,5 milyar dolar değerinde borcunu sildi. Modi çiftçilerin tarım ürünlerine doğru fiyat veremiyor, ikramiye veremiyor, tazminat veremiyor. Onlara sadece kurşun verebiliyor” diye konuştu.

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Temmuz 2017 sayısında….

Dikkat çekenler...