Ekonomide Ortak Dil Kullanılacak

 

Yeni ekonomi yönetiminin bürokraside hantallığı ortadan kaldıracağını ve karar alma mekanizmalarına hız kazandıracağını belirten MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, “24 Haziran’da halk istikrarın, güvenin ve huzurun devamını istedi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi karar alma sürecini hızlandıracak” diyor.

Semra Karabaş

24 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi resmen başladı. Ve yeni sistemin ilk kabinesi de belli oldu. Yeni kabinede iş dünyasının tanınan isimleri de yer aldı. Ekonomide bakanlık sayısı azaldı, bazı bakanlıklar birleştirildi. Ofisler ve kurullar oluşturuldu. Yeni sistemin ekonomi yönetimi iş dünyasında memnuniyet yarattı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan yeni ekonomi yönetiminin bürokraside hantallığı ortadan kaldıracağını ve karar alma mekanizmalarına hız kazandıracağını belirtiyor.

PROAKTİF YAPIYLA KARARLAR UYGULANACAK 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi resmen başladı. Kabine belli oldu. İş dünyası açısından bakıldığında yeni sistemin avantajları neler olacak? 24 Haziran seçiminin öncelikle sadece bir durak olduğunu ve sağ salim geçeceğimizi belirtmiştik. Seçim güzel bir şekilde geçti ve sağ salim atlattık. Ve tarihi bir an yaşıyoruz şu anda. Üçüncü Cumhuriyet dönemi gibi bir şey şu an yaşadığımız. Birincisi Cumhuriyetin ilk kurulduğu 1923’lü yıllar, sonra 1980’de başlayan Özal dönemi, ve şu anda Sayın Erdoğan ile birlikte üçüncü cumhuriyet dönemi diyebiliriz buna. O bakımdan tarihi bir döneme tanıklık ediyoruz. Seçimde halk istikrarın, güvenin ve huzurun devamını istedi. Seçim sürecinde bir kesim yatırımların durdurulacağını, Erdoğan ise devam edeceğini açıklamıştı. Ve halk yatırımların ve mevcut sürecin devamını istedi. Yeni dönemde özellikle daha hızlı karar alma süreci yerleşecek. Geride bıraktığımız sistemin en önemli sorunu hantal bir bürokratik yapı ve buna bağlı ortaya çıkan karar alma süreçlerindeki yavaşlık ve iletişim eksikliğiydi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin sağlayacağı en büyük avantaj ise, proaktif yapıyla karar alma ve alınan kararların uygulamaya geçirilmesi konusunda daha aktif bir yapı sunması. Buna ek olarak, sağlıklı bir ekonomi için piyasaların güveni ve psikolojik algısı da çok önemli. Bu bağlamda cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’nin en önemli getirilerinden biri de ekonomi politikalarında ortak bir dil kullanarak ekonominin bütün aktörleri arasındaki iletişimin artırılması ve böylece güven ekonomisinin yeniden tesis edilmesi olacaktır. Yeni hükümet sisteminde mevzuatın daha açık ve öngörülebilir olduğu, iş ve yatırım ortamının daha da iyileştirildiği, fikri mülkiyet haklarının daha da güçlendirildiği, özel sektörün önünü açacak fiziki ve sosyal altyapı yatırımlarının sürdürüldüğü güçlü bir ekonomik yapının tesis edileceğine inanıyoruz.

 

Devamı Derin Ekonomi Dergisi Ağustos 2018 sayısında…

Dikkat çekenler...