TEMMUZ 2023 - Sayı

Ekonomide Paradigma Değişimi: Adalet ve Eşitlik Temelli Katılım Ekonomisi

Ekonomi dergisi Z Raporu, bu ay Katılım Bankacılığı dosyasını masaya yatırıyor. ‘Ekonomide Paradigma Değişimi: Adalet ve Eşitlik Temelli Katılım Ekonomisi” kapak dosyası başta olmak üzere kapsamlı dosya konuları, söyleşileri ve ayrıntılı analizleri ile tüm ekonomik gelişmeleri doğru okuyabilmeniz için raflarda yerini alan Z Raporu, bu ay da dopdolu.

Türkiye’de katılım bankacılığı son yıllarda hızlı bir büyüme kaydetti. Bankacılık sektörünün pek çok alanında payını giderek artıran katılım bankacılığı 2023’te Türkiye’de pazar payını yüzde 10’un üzerine çıkarmayı hedefliyor. Öte yandan katılım bankacılığı bankacılık krizlerine karşı da daha dirençli bir yapı ortaya koyuyor. Sektörün önde gelen isimlerinin görüşleri yanı sıra katılım bankacılığının dünyada ve Türkiye’deki gelişimi de dosyada incelenen konular arasında.

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ’NÜN TAHTI SALLANIYOR

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına yönelik son yıllarda yaşanan hayal kırıklığı ülkeleri bölgesel ve ikili ticaret antlaşmalarına yönlendiriyor. Ülkeler değişen küresel ticaret koşullarına yanıt veremeyen DTÖ kuralları yerine, küresel ticarette kendi kurallarının hâkim olmasını istiyor. 2008 krizi ardından sayısı ve kapsamı artan serbest ticaret antlaşmaları konusunda Avrupa başı çekerken, Doğu Asya’da tarihin en kapsamlı serbest ticaret antlaşması hayata geçirildi.

TÜRK DEVLETLERİNE TAZE KAN: TÜRK YATIRIM FONU

Hazırlıkları bir süredir devam eden ve Türk devletleri tarafından kurulan ilk ortak finans kurumu olan Türk Yatırım Fonu resmen işlerlik kazandı. İstanbul merkezli olarak ilk aşamada Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan’ın dâhil olduğu fon, ekonomik kalkınmanın teşvik edilmesini ve Türk Devletleri Teşkilatı üyeleri arasında işbirliğinin desteklenmesini amaçlıyor.

ORKA HOLDING YK BAŞKANI SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU:

“TEKSTİLDE BAYRAK TAŞIYICIYIZ”

İki ana odak noktası, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme ile yarım asırdır Türk tekstil sektörüne hizmet veren Orka Holding 82 ülke ve 400’ün üzerinde mağaza ile modayı şekillendirmeye devam ediyor. Uzun yıllardır sektörde söz sahibi olma sebebini, trendlerin yakın takibi, doğru veri analizi ve değişimi öngörme yeteneklerine bağlayan Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Damat Tween ve D’S damat markaları ile dünya moda endüstrisinde Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı olduklarına dikkat çekiyor.

KÜRESEL SAHNEDE YÜKSELEN GÜÇ: HİNDİSTAN

Güçlü ekonomisi, genç nüfusu ve ekonomik büyüklüğüyle dikkat çeken Hindistan, yıllar içinde ekonomik olarak önemli ölçüde ilerleme kaydetti. Hızla büyüyen ekonomisi ve geniş demografik avantajları göz önüne alındığında, Hindistan küresel bir güç olma potansiyeline sahip. Kısa süre önce İngiltere’yi geçerek dünyanın en büyük beşinci ekonomisi olan Hindistan’ın 2030’a kadar üçüncülüğü elde edeceği tahmin ediliyor.

EKONOMİYİ DAHA İYİ OKUMAK İÇİN

Z Raporu’nda bu ay Türkiye Yüzyılının ekonomi yönetimi, HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu söyleşisi, kongre turizminde Türkiye’nin yeniden yükselişe geçmesi, yeme içme sektöründeki son gelişmeler, Albayrak Grubu Kurumsal İletişim Koordinatörü Esad Sivri’nin ‘Sürdürülebilirlik markaların yeni dili olmalı’ başlıklı incelemesi yanı sıra AREDA PİAR’ın ev tekstili sektörü araştırması diğer gündem konularını oluşturuyor.

Z RAPORU YAZARLARI EKONOMİK VE SİYASİ GELİŞMELERİ YORUMLUYOR

Z Raporu’nun yazar kadrosu da ekonomi gündemine dair görüşlerini Z Raporu okuyucuları için kaleme almayı sürdürüyor. Semra Karabaş, Ali Saydam, Doç. Dr. Levent Yılmaz, Prof. Dr. Kadir Tuna, Dr. Mehmet Akif Soysal ve Prof. Dr. Metin Toprak gündemdeki son gelişmeleri değerlendirirken; Mustafa Özel, İz Bırakanlar köşesinde eczane yönetim felsefesini ele alıyor. Analist Cüneyt Paksoy da her ay olduğu gibi piyasadaki son gelişmeleri yorumluyor.